70 000 kr lön efter skatt i Alingsås
Med 70 000 kr i månadslön får du 48 705 kr kvar efter skatt i Alingsås kommun 2026.
70 000 kr efter skatt i Alingsås
Per år
Så är skatten i Alingsås sammansatt
Skattetabell 33 används för Alingsås 2026. Beräkningen gäller en person under 66 år utan avgift till trosamfund, och tar hänsyn till grundavdrag och jobbskatteavdrag enligt Skatteverkets tabeller.
Med eller utan avgift till trosamfund
Är du medlem i Svenska kyrkan eller ett annat registrerat trossamfund får du cirka 551 kr mindre per månad, alltså 6 612 kr per år. Avgiften varierar mellan församlingarna i Alingsås; se församlingarna i Alingsås.
Jämfört med 2025
Med 70 000 kr i lön får du 718 kr mer kvar i månaden 2026 än 2025 i Alingsås.
Hur står sig Alingsås mot övriga kommuner?
Med 70 000 kr i månadslön ligger Alingsås på plats 59 av 290 kommuner räknat på nettolön. Du får 319 kr mer än riksgenomsnittet på 48 386 kr per månad.
Om 70 000 kr lön efter skatt i Alingsås
En månadslön på 70 000 kr i Alingsås kommun ger 48 705 kr kvar efter skatt för en person under 66 år som inte betalar avgift till trosamfund. Skatten blir 21 295 kr per månad, vilket motsvarar en effektiv skattesats på 30,4 %, alltså lägre än kommunens skattesats på 33,13 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.
På ett år blir det 584 460 kr i nettolön och 255 540 kr i skatt. Skattesatsen i Alingsås består av 21,36 % kommunalskatt, 11,48 % regionskatt och 0,29 % begravningsavgift.
Beräkningen använder Skatteverkets skattetabell 33 för 2026. Vill du räkna på en annan lön, ålder eller med avgift till trosamfund använder du skatteberäknaren. Den räknar på vilken lön som helst.
Vanliga frågor
Hur mycket är 70 000 kr efter skatt i Alingsås?
En bruttolön på 70 000 kr i Alingsås ger 48 705 kr i nettolön efter skatt, för en person under 66 år utan avgift till trosamfund. Alingsås har en total skattesats på 33,13 % och Skatteverket använder skattetabell 33.
Hur mycket skatt betalar jag på 70 000 kr i Alingsås?
Du betalar 21 295 kr i skatt per månad, alltså 255 540 kr per år. Det motsvarar en effektiv skattesats på 30,4 %, alltså lägre än kommunens 33,13 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.
Vad blir 70 000 kr efter skatt i Alingsås om jag är medlem i Svenska kyrkan?
Då blir nettolönen 48 154 kr per månad, eftersom avgift till trosamfund tillkommer (i genomsnitt 1,23 % i Alingsås). Skillnaden är 551 kr per månad, eller 6 612 kr per år.
Är Alingsås en bra kommun skattemässigt vid 70 000 kr i lön?
Alingsås ligger på plats 59 av 290 kommuner räknat på nettolön vid 70 000 kr. Riksgenomsnittet är 48 386 kr, så du får 319 kr mer än snittet. Högst nettolön ger Österåker med 50 908 kr.