100 000 kr lön efter skatt i Älvdalen
Med 100 000 kr i månadslön får du 61 104 kr kvar efter skatt i Älvdalen kommun 2026.
100 000 kr efter skatt i Älvdalen
Per år
Så är skatten i Älvdalen sammansatt
Skattetabell 35 används för Älvdalen 2026. Beräkningen gäller en person under 66 år utan avgift till trosamfund, och tar hänsyn till grundavdrag och jobbskatteavdrag enligt Skatteverkets tabeller.
Med eller utan avgift till trosamfund
Är du medlem i Svenska kyrkan eller ett annat registrerat trossamfund får du cirka 1 702 kr mindre per månad, alltså 20 424 kr per år. Avgiften varierar mellan församlingarna i Älvdalen; se församlingarna i Älvdalen.
Jämfört med 2025
Med 100 000 kr i lön får du 744 kr mer kvar i månaden 2026 än 2025 i Älvdalen.
Hur står sig Älvdalen mot övriga kommuner?
Med 100 000 kr i månadslön ligger Älvdalen på plats 284 av 290 kommuner räknat på nettolön. Du får 1 208 kr mindre än riksgenomsnittet på 62 312 kr per månad.
Om 100 000 kr lön efter skatt i Älvdalen
En månadslön på 100 000 kr i Älvdalen kommun ger 61 104 kr kvar efter skatt för en person under 66 år som inte betalar avgift till trosamfund. Skatten blir 38 896 kr per månad, vilket motsvarar en effektiv skattesats på 38,9 %, alltså lägre än kommunens skattesats på 35,06 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.
På ett år blir det 733 248 kr i nettolön och 466 752 kr i skatt. Skattesatsen i Älvdalen består av 22,78 % kommunalskatt, 11,99 % regionskatt och 0,29 % begravningsavgift.
Beräkningen använder Skatteverkets skattetabell 35 för 2026. Vill du räkna på en annan lön, ålder eller med avgift till trosamfund använder du skatteberäknaren. Den räknar på vilken lön som helst.
Vanliga frågor
Hur mycket är 100 000 kr efter skatt i Älvdalen?
En bruttolön på 100 000 kr i Älvdalen ger 61 104 kr i nettolön efter skatt, för en person under 66 år utan avgift till trosamfund. Älvdalen har en total skattesats på 35,06 % och Skatteverket använder skattetabell 35.
Hur mycket skatt betalar jag på 100 000 kr i Älvdalen?
Du betalar 38 896 kr i skatt per månad, alltså 466 752 kr per år. Det motsvarar en effektiv skattesats på 38,9 %, alltså lägre än kommunens 35,06 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.
Vad blir 100 000 kr efter skatt i Älvdalen om jag är medlem i Svenska kyrkan?
Då blir nettolönen 59 402 kr per månad, eftersom avgift till trosamfund tillkommer (i genomsnitt 1,65 % i Älvdalen). Skillnaden är 1 702 kr per månad, eller 20 424 kr per år.
Är Älvdalen en bra kommun skattemässigt vid 100 000 kr i lön?
Älvdalen ligger på plats 284 av 290 kommuner räknat på nettolön vid 100 000 kr. Riksgenomsnittet är 62 312 kr, så du får 1 208 kr mindre än snittet. Högst nettolön ger Österåker med 66 208 kr.