70 000 kr lön efter skatt i Hammarö

Med 70 000 kr i månadslön får du 47 604 kr kvar efter skatt i Hammarö kommun 2026.

Nettolön per månad47 604 kr
Skatt per månad22 396 kr
Total skattesats35,34 %

70 000 kr efter skatt i Hammarö

Nettolön per månad47 604 kr
Bruttolön70 000 kr
Preliminär skatt (skattetabell 35)22 396 kr
Effektiv skattesats32 %
Kvar efter skatt47 604 kr

Per år

Årslön (brutto)840 000 kr
Årslön (netto)571 248 kr
Skatt per år268 752 kr

Så är skatten i Hammarö sammansatt

Kommunalskatt22,77 %
Regionskatt (landsting)12,28 %
Begravningsavgift0,29 %
Total skattesats35,34 %

Skattetabell 35 används för Hammarö 2026. Beräkningen gäller en person under 66 år utan avgift till trosamfund, och tar hänsyn till grundavdrag och jobbskatteavdrag enligt Skatteverkets tabeller.

Med eller utan avgift till trosamfund

Utan avgift till trosamfund (35,34 %)47 604 kr
Med avgift till trosamfund (36,17 %, genomsnitt i Hammarö)47 053 kr
Skillnad per månad551 kr

Är du medlem i Svenska kyrkan eller ett annat registrerat trossamfund får du cirka 551 kr mindre per månad, alltså 6 612 kr per år. Avgiften varierar mellan församlingarna i Hammarö; se församlingarna i Hammarö.

Jämfört med 2025

Nettolön per månad+744 kr(+8 928 kr per år)
Skattesats i Hammarö−0,15 procentenheter

Med 70 000 kr i lön får du 744 kr mer kvar i månaden 2026 än 2025 i Hammarö.

Hur står sig Hammarö mot övriga kommuner?

Med 70 000 kr i månadslön ligger Hammarö på plats 238 av 290 kommuner räknat på nettolön. Du får 782 kr mindre än riksgenomsnittet 48 386 kr per månad.

Högst nettolön: Österåker50 908 kr
Riksgenomsnitt (290 kommuner)48 386 kr
Hammarö47 604 kr
Lägst nettolön: Åsele47 053 kr
Skillnad högst–lägst3 855 kr per månad

Se 70 000 kr efter skatt i alla 290 kommuner →

Om 70 000 kr lön efter skatt i Hammarö

En månadslön på 70 000 kr i Hammarö kommun ger 47 604 kr kvar efter skatt för en person under 66 år som inte betalar avgift till trosamfund. Skatten blir 22 396 kr per månad, vilket motsvarar en effektiv skattesats på 32 %, alltså lägre än kommunens skattesats på 35,34 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.

På ett år blir det 571 248 kr i nettolön och 268 752 kr i skatt. Skattesatsen i Hammarö består av 22,77 % kommunalskatt, 12,28 % regionskatt och 0,29 % begravningsavgift.

Beräkningen använder Skatteverkets skattetabell 35 för 2026. Vill du räkna på en annan lön, ålder eller med avgift till trosamfund använder du skatteberäknaren. Den räknar på vilken lön som helst.

Vanliga frågor

Hur mycket är 70 000 kr efter skatt i Hammarö?

En bruttolön på 70 000 kr i Hammarö ger 47 604 kr i nettolön efter skatt, för en person under 66 år utan avgift till trosamfund. Hammarö har en total skattesats på 35,34 % och Skatteverket använder skattetabell 35.

Hur mycket skatt betalar jag på 70 000 kr i Hammarö?

Du betalar 22 396 kr i skatt per månad, alltså 268 752 kr per år. Det motsvarar en effektiv skattesats på 32 %, alltså lägre än kommunens 35,34 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.

Vad blir 70 000 kr efter skatt i Hammarö om jag är medlem i Svenska kyrkan?

Då blir nettolönen 47 053 kr per månad, eftersom avgift till trosamfund tillkommer (i genomsnitt 0,83 % i Hammarö). Skillnaden är 551 kr per månad, eller 6 612 kr per år.

Är Hammarö en bra kommun skattemässigt vid 70 000 kr i lön?

Hammarö ligger på plats 238 av 290 kommuner räknat på nettolön vid 70 000 kr. Riksgenomsnittet är 48 386 kr, så du får 782 kr mindre än snittet. Högst nettolön ger Österåker med 50 908 kr.