80 000 kr lön efter skatt i Hedemora
Med 80 000 kr i månadslön får du 52 754 kr kvar efter skatt i Hedemora kommun 2026.
80 000 kr efter skatt i Hedemora
Per år
Så är skatten i Hedemora sammansatt
Skattetabell 34 används för Hedemora 2026. Beräkningen gäller en person under 66 år utan avgift till trosamfund, och tar hänsyn till grundavdrag och jobbskatteavdrag enligt Skatteverkets tabeller.
Med eller utan avgift till trosamfund
Är du medlem i Svenska kyrkan eller ett annat registrerat trossamfund får du cirka 1 301 kr mindre per månad, alltså 15 612 kr per år. Avgiften varierar mellan församlingarna i Hedemora; se församlingarna i Hedemora.
Jämfört med 2025
Med 80 000 kr i lön får du 730 kr mer kvar i månaden 2026 än 2025 i Hedemora.
Hur står sig Hedemora mot övriga kommuner?
Med 80 000 kr i månadslön ligger Hedemora på plats 143 av 290 kommuner räknat på nettolön. Du får 274 kr mindre än riksgenomsnittet på 53 028 kr per månad.
Om 80 000 kr lön efter skatt i Hedemora
En månadslön på 80 000 kr i Hedemora kommun ger 52 754 kr kvar efter skatt för en person under 66 år som inte betalar avgift till trosamfund. Skatten blir 27 246 kr per månad, vilket motsvarar en effektiv skattesats på 34,1 %, alltså lägre än kommunens skattesats på 34,44 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.
På ett år blir det 633 048 kr i nettolön och 326 952 kr i skatt. Skattesatsen i Hedemora består av 22,16 % kommunalskatt, 11,99 % regionskatt och 0,29 % begravningsavgift.
Beräkningen använder Skatteverkets skattetabell 34 för 2026. Vill du räkna på en annan lön, ålder eller med avgift till trosamfund använder du skatteberäknaren. Den räknar på vilken lön som helst.
Vanliga frågor
Hur mycket är 80 000 kr efter skatt i Hedemora?
En bruttolön på 80 000 kr i Hedemora ger 52 754 kr i nettolön efter skatt, för en person under 66 år utan avgift till trosamfund. Hedemora har en total skattesats på 34,44 % och Skatteverket använder skattetabell 34.
Hur mycket skatt betalar jag på 80 000 kr i Hedemora?
Du betalar 27 246 kr i skatt per månad, alltså 326 952 kr per år. Det motsvarar en effektiv skattesats på 34,1 %, alltså lägre än kommunens 34,44 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.
Vad blir 80 000 kr efter skatt i Hedemora om jag är medlem i Svenska kyrkan?
Då blir nettolönen 51 453 kr per månad, eftersom avgift till trosamfund tillkommer (i genomsnitt 1,35 % i Hedemora). Skillnaden är 1 301 kr per månad, eller 15 612 kr per år.
Är Hedemora en bra kommun skattemässigt vid 80 000 kr i lön?
Hedemora ligger på plats 143 av 290 kommuner räknat på nettolön vid 80 000 kr. Riksgenomsnittet är 53 028 kr, så du får 274 kr mindre än snittet. Högst nettolön ger Österåker med 56 008 kr.