70 000 kr lön efter skatt i Järfälla
Med 70 000 kr i månadslön får du 49 256 kr kvar efter skatt i Järfälla kommun 2026.
70 000 kr efter skatt i Järfälla
Per år
Så är skatten i Järfälla sammansatt
Skattetabell 32 används för Järfälla 2026. Beräkningen gäller en person under 66 år utan avgift till trosamfund, och tar hänsyn till grundavdrag och jobbskatteavdrag enligt Skatteverkets tabeller.
Med eller utan avgift till trosamfund
Är du medlem i Svenska kyrkan eller ett annat registrerat trossamfund får du cirka 551 kr mindre per månad, alltså 6 612 kr per år. Avgiften varierar mellan församlingarna i Järfälla; se församlingarna i Järfälla.
Jämfört med 2025
Med 70 000 kr i lön får du 705 kr mer kvar i månaden 2026 än 2025 i Järfälla.
Hur står sig Järfälla mot övriga kommuner?
Med 70 000 kr i månadslön ligger Järfälla på plats 24 av 290 kommuner räknat på nettolön. Du får 870 kr mer än riksgenomsnittet på 48 386 kr per månad.
Om 70 000 kr lön efter skatt i Järfälla
En månadslön på 70 000 kr i Järfälla kommun ger 49 256 kr kvar efter skatt för en person under 66 år som inte betalar avgift till trosamfund. Skatten blir 20 744 kr per månad, vilket motsvarar en effektiv skattesats på 29,6 %, alltså lägre än kommunens skattesats på 31,81 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.
På ett år blir det 591 072 kr i nettolön och 248 928 kr i skatt. Skattesatsen i Järfälla består av 19,19 % kommunalskatt, 12,33 % regionskatt och 0,29 % begravningsavgift.
Beräkningen använder Skatteverkets skattetabell 32 för 2026. Vill du räkna på en annan lön, ålder eller med avgift till trosamfund använder du skatteberäknaren. Den räknar på vilken lön som helst.
Vanliga frågor
Hur mycket är 70 000 kr efter skatt i Järfälla?
En bruttolön på 70 000 kr i Järfälla ger 49 256 kr i nettolön efter skatt, för en person under 66 år utan avgift till trosamfund. Järfälla har en total skattesats på 31,81 % och Skatteverket använder skattetabell 32.
Hur mycket skatt betalar jag på 70 000 kr i Järfälla?
Du betalar 20 744 kr i skatt per månad, alltså 248 928 kr per år. Det motsvarar en effektiv skattesats på 29,6 %, alltså lägre än kommunens 31,81 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.
Vad blir 70 000 kr efter skatt i Järfälla om jag är medlem i Svenska kyrkan?
Då blir nettolönen 48 705 kr per månad, eftersom avgift till trosamfund tillkommer (i genomsnitt 0,69 % i Järfälla). Skillnaden är 551 kr per månad, eller 6 612 kr per år.
Är Järfälla en bra kommun skattemässigt vid 70 000 kr i lön?
Järfälla ligger på plats 24 av 290 kommuner räknat på nettolön vid 70 000 kr. Riksgenomsnittet är 48 386 kr, så du får 870 kr mer än snittet. Högst nettolön ger Österåker med 50 908 kr.