45 000 kr lön efter skatt i Lomma
Med 45 000 kr i månadslön får du 35 550 kr kvar efter skatt i Lomma kommun 2026.
45 000 kr efter skatt i Lomma
Per år
Så är skatten i Lomma sammansatt
Skattetabell 31 används för Lomma 2026. Beräkningen gäller en person under 66 år utan avgift till trosamfund, och tar hänsyn till grundavdrag och jobbskatteavdrag enligt Skatteverkets tabeller.
Med eller utan avgift till trosamfund
Är du medlem i Svenska kyrkan eller ett annat registrerat trossamfund får du cirka 301 kr mindre per månad, alltså 3 612 kr per år. Avgiften varierar mellan församlingarna i Lomma; se församlingarna i Lomma.
Jämfört med 2025
Med 45 000 kr i lön får du 403 kr mer kvar i månaden 2026 än 2025 i Lomma.
Hur står sig Lomma mot övriga kommuner?
Med 45 000 kr i månadslön ligger Lomma på plats 11 av 290 kommuner räknat på nettolön. Du får 776 kr mer än riksgenomsnittet på 34 774 kr per månad.
Andra löner i Lomma
Om 45 000 kr lön efter skatt i Lomma
En månadslön på 45 000 kr i Lomma kommun ger 35 550 kr kvar efter skatt för en person under 66 år som inte betalar avgift till trosamfund. Skatten blir 9 450 kr per månad, vilket motsvarar en effektiv skattesats på 21 %, alltså lägre än kommunens skattesats på 31,01 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.
På ett år blir det 426 600 kr i nettolön och 113 400 kr i skatt. Skattesatsen i Lomma består av 19,54 % kommunalskatt, 11,18 % regionskatt och 0,29 % begravningsavgift.
Beräkningen använder Skatteverkets skattetabell 31 för 2026. Vill du räkna på en annan lön, ålder eller med avgift till trosamfund använder du skatteberäknaren. Den räknar på vilken lön som helst.
Vanliga frågor
Hur mycket är 45 000 kr efter skatt i Lomma?
En bruttolön på 45 000 kr i Lomma ger 35 550 kr i nettolön efter skatt, för en person under 66 år utan avgift till trosamfund. Lomma har en total skattesats på 31,01 % och Skatteverket använder skattetabell 31.
Hur mycket skatt betalar jag på 45 000 kr i Lomma?
Du betalar 9 450 kr i skatt per månad, alltså 113 400 kr per år. Det motsvarar en effektiv skattesats på 21 %, alltså lägre än kommunens 31,01 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.
Vad blir 45 000 kr efter skatt i Lomma om jag är medlem i Svenska kyrkan?
Då blir nettolönen 35 249 kr per månad, eftersom avgift till trosamfund tillkommer (i genomsnitt 0,95 % i Lomma). Skillnaden är 301 kr per månad, eller 3 612 kr per år.
Är Lomma en bra kommun skattemässigt vid 45 000 kr i lön?
Lomma ligger på plats 11 av 290 kommuner räknat på nettolön vid 45 000 kr. Riksgenomsnittet är 34 774 kr, så du får 776 kr mer än snittet. Högst nettolön ger Österåker med 36 151 kr.