70 000 kr lön efter skatt i Malung-sälen
Med 70 000 kr i månadslön får du 47 604 kr kvar efter skatt i Malung-sälen kommun 2026.
70 000 kr efter skatt i Malung-sälen
Per år
Så är skatten i Malung-sälen sammansatt
Skattetabell 35 används för Malung-sälen 2026. Beräkningen gäller en person under 66 år utan avgift till trosamfund, och tar hänsyn till grundavdrag och jobbskatteavdrag enligt Skatteverkets tabeller.
Med eller utan avgift till trosamfund
Är du medlem i Svenska kyrkan eller ett annat registrerat trossamfund får du cirka 551 kr mindre per månad, alltså 6 612 kr per år. Avgiften varierar mellan församlingarna i Malung-sälen; se församlingarna i Malung-sälen.
Jämfört med 2025
Med 70 000 kr i lön får du 744 kr mer kvar i månaden 2026 än 2025 i Malung-sälen.
Hur står sig Malung-sälen mot övriga kommuner?
Med 70 000 kr i månadslön ligger Malung-sälen på plats 252 av 290 kommuner räknat på nettolön. Du får 782 kr mindre än riksgenomsnittet på 48 386 kr per månad.
Om 70 000 kr lön efter skatt i Malung-sälen
En månadslön på 70 000 kr i Malung-sälen kommun ger 47 604 kr kvar efter skatt för en person under 66 år som inte betalar avgift till trosamfund. Skatten blir 22 396 kr per månad, vilket motsvarar en effektiv skattesats på 32 %, alltså lägre än kommunens skattesats på 34,74 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.
På ett år blir det 571 248 kr i nettolön och 268 752 kr i skatt. Skattesatsen i Malung-sälen består av 22,46 % kommunalskatt, 11,99 % regionskatt och 0,29 % begravningsavgift.
Beräkningen använder Skatteverkets skattetabell 35 för 2026. Vill du räkna på en annan lön, ålder eller med avgift till trosamfund använder du skatteberäknaren. Den räknar på vilken lön som helst.
Vanliga frågor
Hur mycket är 70 000 kr efter skatt i Malung-sälen?
En bruttolön på 70 000 kr i Malung-sälen ger 47 604 kr i nettolön efter skatt, för en person under 66 år utan avgift till trosamfund. Malung-sälen har en total skattesats på 34,74 % och Skatteverket använder skattetabell 35.
Hur mycket skatt betalar jag på 70 000 kr i Malung-sälen?
Du betalar 22 396 kr i skatt per månad, alltså 268 752 kr per år. Det motsvarar en effektiv skattesats på 32 %, alltså lägre än kommunens 34,74 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.
Vad blir 70 000 kr efter skatt i Malung-sälen om jag är medlem i Svenska kyrkan?
Då blir nettolönen 47 053 kr per månad, eftersom avgift till trosamfund tillkommer (i genomsnitt 1,30 % i Malung-sälen). Skillnaden är 551 kr per månad, eller 6 612 kr per år.
Är Malung-sälen en bra kommun skattemässigt vid 70 000 kr i lön?
Malung-sälen ligger på plats 252 av 290 kommuner räknat på nettolön vid 70 000 kr. Riksgenomsnittet är 48 386 kr, så du får 782 kr mindre än snittet. Högst nettolön ger Österåker med 50 908 kr.