55 000 kr lön efter skatt i Motala
Med 55 000 kr i månadslön får du 41 248 kr kvar efter skatt i Motala kommun 2026.
55 000 kr efter skatt i Motala
Per år
Så är skatten i Motala sammansatt
Skattetabell 34 används för Motala 2026. Beräkningen gäller en person under 66 år utan avgift till trosamfund, och tar hänsyn till grundavdrag och jobbskatteavdrag enligt Skatteverkets tabeller.
Med eller utan avgift till trosamfund
Är du medlem i Svenska kyrkan eller ett annat registrerat trossamfund får du cirka 401 kr mindre per månad, alltså 4 812 kr per år. Avgiften varierar mellan församlingarna i Motala; se församlingarna i Motala.
Jämfört med 2025
Med 55 000 kr i lön får du 724 kr mer kvar i månaden 2026 än 2025 i Motala.
Hur står sig Motala mot övriga kommuner?
Med 55 000 kr i månadslön ligger Motala på plats 171 av 290 kommuner räknat på nettolön. Du får 168 kr mindre än riksgenomsnittet på 41 416 kr per månad.
Andra löner i Motala
Om 55 000 kr lön efter skatt i Motala
En månadslön på 55 000 kr i Motala kommun ger 41 248 kr kvar efter skatt för en person under 66 år som inte betalar avgift till trosamfund. Skatten blir 13 752 kr per månad, vilket motsvarar en effektiv skattesats på 25 %, alltså lägre än kommunens skattesats på 33,54 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.
På ett år blir det 494 976 kr i nettolön och 165 024 kr i skatt. Skattesatsen i Motala består av 21,70 % kommunalskatt, 11,55 % regionskatt och 0,29 % begravningsavgift.
Beräkningen använder Skatteverkets skattetabell 34 för 2026. Vill du räkna på en annan lön, ålder eller med avgift till trosamfund använder du skatteberäknaren. Den räknar på vilken lön som helst.
Vanliga frågor
Hur mycket är 55 000 kr efter skatt i Motala?
En bruttolön på 55 000 kr i Motala ger 41 248 kr i nettolön efter skatt, för en person under 66 år utan avgift till trosamfund. Motala har en total skattesats på 33,54 % och Skatteverket använder skattetabell 34.
Hur mycket skatt betalar jag på 55 000 kr i Motala?
Du betalar 13 752 kr i skatt per månad, alltså 165 024 kr per år. Det motsvarar en effektiv skattesats på 25 %, alltså lägre än kommunens 33,54 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.
Vad blir 55 000 kr efter skatt i Motala om jag är medlem i Svenska kyrkan?
Då blir nettolönen 40 847 kr per månad, eftersom avgift till trosamfund tillkommer (i genomsnitt 1,16 % i Motala). Skillnaden är 401 kr per månad, eller 4 812 kr per år.
Är Motala en bra kommun skattemässigt vid 55 000 kr i lön?
Motala ligger på plats 171 av 290 kommuner räknat på nettolön vid 55 000 kr. Riksgenomsnittet är 41 416 kr, så du får 168 kr mindre än snittet. Högst nettolön ger Österåker med 43 251 kr.