35 000 kr lön efter skatt i Munkfors

Med 35 000 kr i månadslön får du 27 440 kr kvar efter skatt i Munkfors kommun 2026.

Nettolön per månad27 440 kr
Skatt per månad7 560 kr
Total skattesats34,59 %

35 000 kr efter skatt i Munkfors

Nettolön per månad27 440 kr
Bruttolön35 000 kr
Preliminär skatt (skattetabell 35)7 560 kr
Effektiv skattesats21,6 %
Kvar efter skatt27 440 kr

Per år

Årslön (brutto)420 000 kr
Årslön (netto)329 280 kr
Skatt per år90 720 kr

Så är skatten i Munkfors sammansatt

Kommunalskatt22,02 %
Regionskatt (landsting)12,28 %
Begravningsavgift0,29 %
Total skattesats34,59 %

Skattetabell 35 används för Munkfors 2026. Beräkningen gäller en person under 66 år utan avgift till trosamfund, och tar hänsyn till grundavdrag och jobbskatteavdrag enligt Skatteverkets tabeller.

Med eller utan avgift till trosamfund

Utan avgift till trosamfund (34,59 %)27 440 kr
Med avgift till trosamfund (35,70 %, genomsnitt i Munkfors)27 227 kr
Skillnad per månad213 kr

Är du medlem i Svenska kyrkan eller ett annat registrerat trossamfund får du cirka 213 kr mindre per månad, alltså 2 556 kr per år. Avgiften varierar mellan församlingarna i Munkfors; se församlingarna i Munkfors.

Jämfört med 2025

Nettolön per månad+354 kr(+4 248 kr per år)
Skattesats i Munkfors±0,00 procentenheter

Med 35 000 kr i lön får du 354 kr mer kvar i månaden 2026 än 2025 i Munkfors.

Hur står sig Munkfors mot övriga kommuner?

Med 35 000 kr i månadslön ligger Munkfors på plats 256 av 290 kommuner räknat på nettolön. Du får 302 kr mindre än riksgenomsnittet 27 742 kr per månad.

Högst nettolön: Österåker28 717 kr
Riksgenomsnitt (290 kommuner)27 742 kr
Munkfors27 440 kr
Lägst nettolön: Åsele27 227 kr
Skillnad högst–lägst1 490 kr per månad

Se 35 000 kr efter skatt i alla 290 kommuner →

Om 35 000 kr lön efter skatt i Munkfors

En månadslön på 35 000 kr i Munkfors kommun ger 27 440 kr kvar efter skatt för en person under 66 år som inte betalar avgift till trosamfund. Skatten blir 7 560 kr per månad, vilket motsvarar en effektiv skattesats på 21,6 %, alltså lägre än kommunens skattesats på 34,59 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.

På ett år blir det 329 280 kr i nettolön och 90 720 kr i skatt. Skattesatsen i Munkfors består av 22,02 % kommunalskatt, 12,28 % regionskatt och 0,29 % begravningsavgift.

Beräkningen använder Skatteverkets skattetabell 35 för 2026. Vill du räkna på en annan lön, ålder eller med avgift till trosamfund använder du skatteberäknaren. Den räknar på vilken lön som helst.

Vanliga frågor

Hur mycket är 35 000 kr efter skatt i Munkfors?

En bruttolön på 35 000 kr i Munkfors ger 27 440 kr i nettolön efter skatt, för en person under 66 år utan avgift till trosamfund. Munkfors har en total skattesats på 34,59 % och Skatteverket använder skattetabell 35.

Hur mycket skatt betalar jag på 35 000 kr i Munkfors?

Du betalar 7 560 kr i skatt per månad, alltså 90 720 kr per år. Det motsvarar en effektiv skattesats på 21,6 %, alltså lägre än kommunens 34,59 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.

Vad blir 35 000 kr efter skatt i Munkfors om jag är medlem i Svenska kyrkan?

Då blir nettolönen 27 227 kr per månad, eftersom avgift till trosamfund tillkommer (i genomsnitt 1,10 % i Munkfors). Skillnaden är 213 kr per månad, eller 2 556 kr per år.

Är Munkfors en bra kommun skattemässigt vid 35 000 kr i lön?

Munkfors ligger på plats 256 av 290 kommuner räknat på nettolön vid 35 000 kr. Riksgenomsnittet är 27 742 kr, så du får 302 kr mindre än snittet. Högst nettolön ger Österåker med 28 717 kr.