55 000 kr lön efter skatt i Nordmaling
Med 55 000 kr i månadslön får du 40 847 kr kvar efter skatt i Nordmaling kommun 2026.
55 000 kr efter skatt i Nordmaling
Per år
Så är skatten i Nordmaling sammansatt
Skattetabell 35 används för Nordmaling 2026. Beräkningen gäller en person under 66 år utan avgift till trosamfund, och tar hänsyn till grundavdrag och jobbskatteavdrag enligt Skatteverkets tabeller.
Med eller utan avgift till trosamfund
Är du medlem i Svenska kyrkan eller ett annat registrerat trossamfund får du cirka 801 kr mindre per månad, alltså 9 612 kr per år. Avgiften varierar mellan församlingarna i Nordmaling; se församlingarna i Nordmaling.
Jämfört med 2025
Med 55 000 kr i lön får du 737 kr mer kvar i månaden 2026 än 2025 i Nordmaling.
Hur står sig Nordmaling mot övriga kommuner?
Med 55 000 kr i månadslön ligger Nordmaling på plats 258 av 290 kommuner räknat på nettolön. Du får 569 kr mindre än riksgenomsnittet på 41 416 kr per månad.
Andra löner i Nordmaling
Om 55 000 kr lön efter skatt i Nordmaling
En månadslön på 55 000 kr i Nordmaling kommun ger 40 847 kr kvar efter skatt för en person under 66 år som inte betalar avgift till trosamfund. Skatten blir 14 153 kr per månad, vilket motsvarar en effektiv skattesats på 25,7 %, alltså lägre än kommunens skattesats på 35,39 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.
På ett år blir det 490 164 kr i nettolön och 169 836 kr i skatt. Skattesatsen i Nordmaling består av 23,25 % kommunalskatt, 11,85 % regionskatt och 0,29 % begravningsavgift.
Beräkningen använder Skatteverkets skattetabell 35 för 2026. Vill du räkna på en annan lön, ålder eller med avgift till trosamfund använder du skatteberäknaren. Den räknar på vilken lön som helst.
Vanliga frågor
Hur mycket är 55 000 kr efter skatt i Nordmaling?
En bruttolön på 55 000 kr i Nordmaling ger 40 847 kr i nettolön efter skatt, för en person under 66 år utan avgift till trosamfund. Nordmaling har en total skattesats på 35,39 % och Skatteverket använder skattetabell 35.
Hur mycket skatt betalar jag på 55 000 kr i Nordmaling?
Du betalar 14 153 kr i skatt per månad, alltså 169 836 kr per år. Det motsvarar en effektiv skattesats på 25,7 %, alltså lägre än kommunens 35,39 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.
Vad blir 55 000 kr efter skatt i Nordmaling om jag är medlem i Svenska kyrkan?
Då blir nettolönen 40 046 kr per månad, eftersom avgift till trosamfund tillkommer (i genomsnitt 1,20 % i Nordmaling). Skillnaden är 801 kr per månad, eller 9 612 kr per år.
Är Nordmaling en bra kommun skattemässigt vid 55 000 kr i lön?
Nordmaling ligger på plats 258 av 290 kommuner räknat på nettolön vid 55 000 kr. Riksgenomsnittet är 41 416 kr, så du får 569 kr mindre än snittet. Högst nettolön ger Österåker med 43 251 kr.