75 000 kr lön efter skatt i Ragunda
Med 75 000 kr i månadslön får du 49 854 kr kvar efter skatt i Ragunda kommun 2026.
75 000 kr efter skatt i Ragunda
Per år
Så är skatten i Ragunda sammansatt
Skattetabell 35 används för Ragunda 2026. Beräkningen gäller en person under 66 år utan avgift till trosamfund, och tar hänsyn till grundavdrag och jobbskatteavdrag enligt Skatteverkets tabeller.
Med eller utan avgift till trosamfund
Är du medlem i Svenska kyrkan eller ett annat registrerat trossamfund får du cirka 1 202 kr mindre per månad, alltså 14 424 kr per år. Avgiften varierar mellan församlingarna i Ragunda; se församlingarna i Ragunda.
Jämfört med 2025
Med 75 000 kr i lön får du 744 kr mer kvar i månaden 2026 än 2025 i Ragunda.
Hur står sig Ragunda mot övriga kommuner?
Med 75 000 kr i månadslön ligger Ragunda på plats 265 av 290 kommuner räknat på nettolön. Du får 853 kr mindre än riksgenomsnittet på 50 707 kr per månad.
Om 75 000 kr lön efter skatt i Ragunda
En månadslön på 75 000 kr i Ragunda kommun ger 49 854 kr kvar efter skatt för en person under 66 år som inte betalar avgift till trosamfund. Skatten blir 25 146 kr per månad, vilket motsvarar en effektiv skattesats på 33,5 %, alltså lägre än kommunens skattesats på 35,21 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.
På ett år blir det 598 248 kr i nettolön och 301 752 kr i skatt. Skattesatsen i Ragunda består av 23,22 % kommunalskatt, 11,70 % regionskatt och 0,29 % begravningsavgift.
Beräkningen använder Skatteverkets skattetabell 35 för 2026. Vill du räkna på en annan lön, ålder eller med avgift till trosamfund använder du skatteberäknaren. Den räknar på vilken lön som helst.
Vanliga frågor
Hur mycket är 75 000 kr efter skatt i Ragunda?
En bruttolön på 75 000 kr i Ragunda ger 49 854 kr i nettolön efter skatt, för en person under 66 år utan avgift till trosamfund. Ragunda har en total skattesats på 35,21 % och Skatteverket använder skattetabell 35.
Hur mycket skatt betalar jag på 75 000 kr i Ragunda?
Du betalar 25 146 kr i skatt per månad, alltså 301 752 kr per år. Det motsvarar en effektiv skattesats på 33,5 %, alltså lägre än kommunens 35,21 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.
Vad blir 75 000 kr efter skatt i Ragunda om jag är medlem i Svenska kyrkan?
Då blir nettolönen 48 652 kr per månad, eftersom avgift till trosamfund tillkommer (i genomsnitt 1,50 % i Ragunda). Skillnaden är 1 202 kr per månad, eller 14 424 kr per år.
Är Ragunda en bra kommun skattemässigt vid 75 000 kr i lön?
Ragunda ligger på plats 265 av 290 kommuner räknat på nettolön vid 75 000 kr. Riksgenomsnittet är 50 707 kr, så du får 853 kr mindre än snittet. Högst nettolön ger Österåker med 53 458 kr.