90 000 kr lön efter skatt i Säter

Med 90 000 kr i månadslön får du 56 604 kr kvar efter skatt i Säter kommun 2026.

Nettolön per månad56 604 kr
Skatt per månad33 396 kr
Total skattesats34,59 %

90 000 kr efter skatt i Säter

Nettolön per månad56 604 kr
Bruttolön90 000 kr
Preliminär skatt (skattetabell 35)33 396 kr
Effektiv skattesats37,1 %
Kvar efter skatt56 604 kr

Per år

Årslön (brutto)1 080 000 kr
Årslön (netto)679 248 kr
Skatt per år400 752 kr

Så är skatten i Säter sammansatt

Kommunalskatt22,31 %
Regionskatt (landsting)11,99 %
Begravningsavgift0,29 %
Total skattesats34,59 %

Skattetabell 35 används för Säter 2026. Beräkningen gäller en person under 66 år utan avgift till trosamfund, och tar hänsyn till grundavdrag och jobbskatteavdrag enligt Skatteverkets tabeller.

Med eller utan avgift till trosamfund

Utan avgift till trosamfund (34,59 %)56 604 kr
Med avgift till trosamfund (35,89 %, genomsnitt i Säter)55 853 kr
Skillnad per månad751 kr

Är du medlem i Svenska kyrkan eller ett annat registrerat trossamfund får du cirka 751 kr mindre per månad, alltså 9 012 kr per år. Avgiften varierar mellan församlingarna i Säter; se församlingarna i Säter.

Jämfört med 2025

Nettolön per månad+744 kr(+8 928 kr per år)
Skattesats i Säter±0,00 procentenheter

Med 90 000 kr i lön får du 744 kr mer kvar i månaden 2026 än 2025 i Säter.

Hur står sig Säter mot övriga kommuner?

Med 90 000 kr i månadslön ligger Säter på plats 273 av 290 kommuner räknat på nettolön. Du får 1 066 kr mindre än riksgenomsnittet 57 670 kr per månad.

Högst nettolön: Österåker61 108 kr
Riksgenomsnitt (290 kommuner)57 670 kr
Säter56 604 kr
Lägst nettolön: Åsele55 853 kr
Skillnad högst–lägst5 255 kr per månad

Se 90 000 kr efter skatt i alla 290 kommuner →

Om 90 000 kr lön efter skatt i Säter

En månadslön på 90 000 kr i Säter kommun ger 56 604 kr kvar efter skatt för en person under 66 år som inte betalar avgift till trosamfund. Skatten blir 33 396 kr per månad, vilket motsvarar en effektiv skattesats på 37,1 %, alltså lägre än kommunens skattesats på 34,59 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.

På ett år blir det 679 248 kr i nettolön och 400 752 kr i skatt. Skattesatsen i Säter består av 22,31 % kommunalskatt, 11,99 % regionskatt och 0,29 % begravningsavgift.

Beräkningen använder Skatteverkets skattetabell 35 för 2026. Vill du räkna på en annan lön, ålder eller med avgift till trosamfund använder du skatteberäknaren. Den räknar på vilken lön som helst.

Vanliga frågor

Hur mycket är 90 000 kr efter skatt i Säter?

En bruttolön på 90 000 kr i Säter ger 56 604 kr i nettolön efter skatt, för en person under 66 år utan avgift till trosamfund. Säter har en total skattesats på 34,59 % och Skatteverket använder skattetabell 35.

Hur mycket skatt betalar jag på 90 000 kr i Säter?

Du betalar 33 396 kr i skatt per månad, alltså 400 752 kr per år. Det motsvarar en effektiv skattesats på 37,1 %, alltså lägre än kommunens 34,59 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.

Vad blir 90 000 kr efter skatt i Säter om jag är medlem i Svenska kyrkan?

Då blir nettolönen 55 853 kr per månad, eftersom avgift till trosamfund tillkommer (i genomsnitt 1,30 % i Säter). Skillnaden är 751 kr per månad, eller 9 012 kr per år.

Är Säter en bra kommun skattemässigt vid 90 000 kr i lön?

Säter ligger på plats 273 av 290 kommuner räknat på nettolön vid 90 000 kr. Riksgenomsnittet är 57 670 kr, så du får 1 066 kr mindre än snittet. Högst nettolön ger Österåker med 61 108 kr.