90 000 kr lön efter skatt i Svalöv
Med 90 000 kr i månadslön får du 58 856 kr kvar efter skatt i Svalöv kommun 2026.
90 000 kr efter skatt i Svalöv
Per år
Så är skatten i Svalöv sammansatt
Skattetabell 32 används för Svalöv 2026. Beräkningen gäller en person under 66 år utan avgift till trosamfund, och tar hänsyn till grundavdrag och jobbskatteavdrag enligt Skatteverkets tabeller.
Med eller utan avgift till trosamfund
Är du medlem i Svenska kyrkan eller ett annat registrerat trossamfund får du cirka 1 502 kr mindre per månad, alltså 18 024 kr per år. Avgiften varierar mellan församlingarna i Svalöv; se församlingarna i Svalöv.
Jämfört med 2025
Med 90 000 kr i lön får du 705 kr mer kvar i månaden 2026 än 2025 i Svalöv.
Hur står sig Svalöv mot övriga kommuner?
Med 90 000 kr i månadslön ligger Svalöv på plats 40 av 290 kommuner räknat på nettolön. Du får 1 186 kr mer än riksgenomsnittet på 57 670 kr per månad.
Om 90 000 kr lön efter skatt i Svalöv
En månadslön på 90 000 kr i Svalöv kommun ger 58 856 kr kvar efter skatt för en person under 66 år som inte betalar avgift till trosamfund. Skatten blir 31 144 kr per månad, vilket motsvarar en effektiv skattesats på 34,6 %, alltså lägre än kommunens skattesats på 32,21 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.
På ett år blir det 706 272 kr i nettolön och 373 728 kr i skatt. Skattesatsen i Svalöv består av 20,74 % kommunalskatt, 11,18 % regionskatt och 0,29 % begravningsavgift.
Beräkningen använder Skatteverkets skattetabell 32 för 2026. Vill du räkna på en annan lön, ålder eller med avgift till trosamfund använder du skatteberäknaren. Den räknar på vilken lön som helst.
Vanliga frågor
Hur mycket är 90 000 kr efter skatt i Svalöv?
En bruttolön på 90 000 kr i Svalöv ger 58 856 kr i nettolön efter skatt, för en person under 66 år utan avgift till trosamfund. Svalöv har en total skattesats på 32,21 % och Skatteverket använder skattetabell 32.
Hur mycket skatt betalar jag på 90 000 kr i Svalöv?
Du betalar 31 144 kr i skatt per månad, alltså 373 728 kr per år. Det motsvarar en effektiv skattesats på 34,6 %, alltså lägre än kommunens 32,21 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.
Vad blir 90 000 kr efter skatt i Svalöv om jag är medlem i Svenska kyrkan?
Då blir nettolönen 57 354 kr per månad, eftersom avgift till trosamfund tillkommer (i genomsnitt 1,31 % i Svalöv). Skillnaden är 1 502 kr per månad, eller 18 024 kr per år.
Är Svalöv en bra kommun skattemässigt vid 90 000 kr i lön?
Svalöv ligger på plats 40 av 290 kommuner räknat på nettolön vid 90 000 kr. Riksgenomsnittet är 57 670 kr, så du får 1 186 kr mer än snittet. Högst nettolön ger Österåker med 61 108 kr.