90 000 kr lön efter skatt i Täby
Med 90 000 kr i månadslön får du 60 357 kr kvar efter skatt i Täby kommun 2026.
90 000 kr efter skatt i Täby
Per år
Så är skatten i Täby sammansatt
Skattetabell 30 används för Täby 2026. Beräkningen gäller en person under 66 år utan avgift till trosamfund, och tar hänsyn till grundavdrag och jobbskatteavdrag enligt Skatteverkets tabeller.
Med eller utan avgift till trosamfund
Är du medlem i Svenska kyrkan eller ett annat registrerat trossamfund får du cirka 751 kr mindre per månad, alltså 9 012 kr per år. Avgiften varierar mellan församlingarna i Täby; se församlingarna i Täby.
Jämfört med 2025
Med 90 000 kr i lön får du 678 kr mer kvar i månaden 2026 än 2025 i Täby.
Hur står sig Täby mot övriga kommuner?
Med 90 000 kr i månadslön ligger Täby på plats 7 av 290 kommuner räknat på nettolön. Du får 2 687 kr mer än riksgenomsnittet på 57 670 kr per månad.
Om 90 000 kr lön efter skatt i Täby
En månadslön på 90 000 kr i Täby kommun ger 60 357 kr kvar efter skatt för en person under 66 år som inte betalar avgift till trosamfund. Skatten blir 29 643 kr per månad, vilket motsvarar en effektiv skattesats på 32,9 %, alltså lägre än kommunens skattesats på 30,17 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.
På ett år blir det 724 284 kr i nettolön och 355 716 kr i skatt. Skattesatsen i Täby består av 17,55 % kommunalskatt, 12,33 % regionskatt och 0,29 % begravningsavgift.
Beräkningen använder Skatteverkets skattetabell 30 för 2026. Vill du räkna på en annan lön, ålder eller med avgift till trosamfund använder du skatteberäknaren. Den räknar på vilken lön som helst.
Vanliga frågor
Hur mycket är 90 000 kr efter skatt i Täby?
En bruttolön på 90 000 kr i Täby ger 60 357 kr i nettolön efter skatt, för en person under 66 år utan avgift till trosamfund. Täby har en total skattesats på 30,17 % och Skatteverket använder skattetabell 30.
Hur mycket skatt betalar jag på 90 000 kr i Täby?
Du betalar 29 643 kr i skatt per månad, alltså 355 716 kr per år. Det motsvarar en effektiv skattesats på 32,9 %, alltså lägre än kommunens 30,17 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.
Vad blir 90 000 kr efter skatt i Täby om jag är medlem i Svenska kyrkan?
Då blir nettolönen 59 606 kr per månad, eftersom avgift till trosamfund tillkommer (i genomsnitt 0,78 % i Täby). Skillnaden är 751 kr per månad, eller 9 012 kr per år.
Är Täby en bra kommun skattemässigt vid 90 000 kr i lön?
Täby ligger på plats 7 av 290 kommuner räknat på nettolön vid 90 000 kr. Riksgenomsnittet är 57 670 kr, så du får 2 687 kr mer än snittet. Högst nettolön ger Österåker med 61 108 kr.