90 000 kr lön efter skatt i Uppvidinge

Med 90 000 kr i månadslön får du 57 354 kr kvar efter skatt i Uppvidinge kommun 2026.

Nettolön per månad57 354 kr
Skatt per månad32 646 kr
Total skattesats34,09 %

90 000 kr efter skatt i Uppvidinge

Nettolön per månad57 354 kr
Bruttolön90 000 kr
Preliminär skatt (skattetabell 34)32 646 kr
Effektiv skattesats36,3 %
Kvar efter skatt57 354 kr

Per år

Årslön (brutto)1 080 000 kr
Årslön (netto)688 248 kr
Skatt per år391 752 kr

Så är skatten i Uppvidinge sammansatt

Kommunalskatt21,80 %
Regionskatt (landsting)12,00 %
Begravningsavgift0,29 %
Total skattesats34,09 %

Skattetabell 34 används för Uppvidinge 2026. Beräkningen gäller en person under 66 år utan avgift till trosamfund, och tar hänsyn till grundavdrag och jobbskatteavdrag enligt Skatteverkets tabeller.

Med eller utan avgift till trosamfund

Utan avgift till trosamfund (34,09 %)57 354 kr
Med avgift till trosamfund (35,44 %, genomsnitt i Uppvidinge)56 604 kr
Skillnad per månad750 kr

Är du medlem i Svenska kyrkan eller ett annat registrerat trossamfund får du cirka 750 kr mindre per månad, alltså 9 000 kr per år. Avgiften varierar mellan församlingarna i Uppvidinge; se församlingarna i Uppvidinge.

Jämfört med 2025

Nettolön per månad+730 kr(+8 760 kr per år)
Skattesats i Uppvidinge±0,00 procentenheter

Med 90 000 kr i lön får du 730 kr mer kvar i månaden 2026 än 2025 i Uppvidinge.

Hur står sig Uppvidinge mot övriga kommuner?

Med 90 000 kr i månadslön ligger Uppvidinge på plats 203 av 290 kommuner räknat på nettolön. Du får 316 kr mindre än riksgenomsnittet 57 670 kr per månad.

Högst nettolön: Österåker61 108 kr
Riksgenomsnitt (290 kommuner)57 670 kr
Uppvidinge57 354 kr
Lägst nettolön: Åsele55 853 kr
Skillnad högst–lägst5 255 kr per månad

Se 90 000 kr efter skatt i alla 290 kommuner →

Om 90 000 kr lön efter skatt i Uppvidinge

En månadslön på 90 000 kr i Uppvidinge kommun ger 57 354 kr kvar efter skatt för en person under 66 år som inte betalar avgift till trosamfund. Skatten blir 32 646 kr per månad, vilket motsvarar en effektiv skattesats på 36,3 %, alltså lägre än kommunens skattesats på 34,09 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.

På ett år blir det 688 248 kr i nettolön och 391 752 kr i skatt. Skattesatsen i Uppvidinge består av 21,80 % kommunalskatt, 12,00 % regionskatt och 0,29 % begravningsavgift.

Beräkningen använder Skatteverkets skattetabell 34 för 2026. Vill du räkna på en annan lön, ålder eller med avgift till trosamfund använder du skatteberäknaren. Den räknar på vilken lön som helst.

Vanliga frågor

Hur mycket är 90 000 kr efter skatt i Uppvidinge?

En bruttolön på 90 000 kr i Uppvidinge ger 57 354 kr i nettolön efter skatt, för en person under 66 år utan avgift till trosamfund. Uppvidinge har en total skattesats på 34,09 % och Skatteverket använder skattetabell 34.

Hur mycket skatt betalar jag på 90 000 kr i Uppvidinge?

Du betalar 32 646 kr i skatt per månad, alltså 391 752 kr per år. Det motsvarar en effektiv skattesats på 36,3 %, alltså lägre än kommunens 34,09 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.

Vad blir 90 000 kr efter skatt i Uppvidinge om jag är medlem i Svenska kyrkan?

Då blir nettolönen 56 604 kr per månad, eftersom avgift till trosamfund tillkommer (i genomsnitt 1,35 % i Uppvidinge). Skillnaden är 750 kr per månad, eller 9 000 kr per år.

Är Uppvidinge en bra kommun skattemässigt vid 90 000 kr i lön?

Uppvidinge ligger på plats 203 av 290 kommuner räknat på nettolön vid 90 000 kr. Riksgenomsnittet är 57 670 kr, så du får 316 kr mindre än snittet. Högst nettolön ger Österåker med 61 108 kr.