60 000 kr lön efter skatt i Vallentuna
Med 60 000 kr i månadslön får du 44 456 kr kvar efter skatt i Vallentuna kommun 2026.
60 000 kr efter skatt i Vallentuna
Per år
Så är skatten i Vallentuna sammansatt
Skattetabell 32 används för Vallentuna 2026. Beräkningen gäller en person under 66 år utan avgift till trosamfund, och tar hänsyn till grundavdrag och jobbskatteavdrag enligt Skatteverkets tabeller.
Med eller utan avgift till trosamfund
Är du medlem i Svenska kyrkan eller ett annat registrerat trossamfund får du cirka 451 kr mindre per månad, alltså 5 412 kr per år. Avgiften varierar mellan församlingarna i Vallentuna; se församlingarna i Vallentuna.
Jämfört med 2025
Med 60 000 kr i lön får du 705 kr mer kvar i månaden 2026 än 2025 i Vallentuna.
Hur står sig Vallentuna mot övriga kommuner?
Med 60 000 kr i månadslön ligger Vallentuna på plats 48 av 290 kommuner räknat på nettolön. Du får 712 kr mer än riksgenomsnittet på 43 744 kr per månad.
Andra löner i Vallentuna
Om 60 000 kr lön efter skatt i Vallentuna
En månadslön på 60 000 kr i Vallentuna kommun ger 44 456 kr kvar efter skatt för en person under 66 år som inte betalar avgift till trosamfund. Skatten blir 15 544 kr per månad, vilket motsvarar en effektiv skattesats på 25,9 %, alltså lägre än kommunens skattesats på 31,52 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.
På ett år blir det 533 472 kr i nettolön och 186 528 kr i skatt. Skattesatsen i Vallentuna består av 18,90 % kommunalskatt, 12,33 % regionskatt och 0,29 % begravningsavgift.
Beräkningen använder Skatteverkets skattetabell 32 för 2026. Vill du räkna på en annan lön, ålder eller med avgift till trosamfund använder du skatteberäknaren. Den räknar på vilken lön som helst.
Vanliga frågor
Hur mycket är 60 000 kr efter skatt i Vallentuna?
En bruttolön på 60 000 kr i Vallentuna ger 44 456 kr i nettolön efter skatt, för en person under 66 år utan avgift till trosamfund. Vallentuna har en total skattesats på 31,52 % och Skatteverket använder skattetabell 32.
Hur mycket skatt betalar jag på 60 000 kr i Vallentuna?
Du betalar 15 544 kr i skatt per månad, alltså 186 528 kr per år. Det motsvarar en effektiv skattesats på 25,9 %, alltså lägre än kommunens 31,52 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.
Vad blir 60 000 kr efter skatt i Vallentuna om jag är medlem i Svenska kyrkan?
Då blir nettolönen 44 005 kr per månad, eftersom avgift till trosamfund tillkommer (i genomsnitt 1,04 % i Vallentuna). Skillnaden är 451 kr per månad, eller 5 412 kr per år.
Är Vallentuna en bra kommun skattemässigt vid 60 000 kr i lön?
Vallentuna ligger på plats 48 av 290 kommuner räknat på nettolön vid 60 000 kr. Riksgenomsnittet är 43 744 kr, så du får 712 kr mer än snittet. Högst nettolön ger Österåker med 45 808 kr.