65 000 kr lön efter skatt i Västerås
Med 65 000 kr i månadslön får du 46 856 kr kvar efter skatt i Västerås kommun 2026.
65 000 kr efter skatt i Västerås
Per år
Så är skatten i Västerås sammansatt
Skattetabell 32 används för Västerås 2026. Beräkningen gäller en person under 66 år utan avgift till trosamfund, och tar hänsyn till grundavdrag och jobbskatteavdrag enligt Skatteverkets tabeller.
Med eller utan avgift till trosamfund
Är du medlem i Svenska kyrkan eller ett annat registrerat trossamfund får du cirka 0 kr mindre per månad, alltså 0 kr per år. Avgiften varierar mellan församlingarna i Västerås; se församlingarna i Västerås.
Jämfört med 2025
Med 65 000 kr i lön får du 705 kr mer kvar i månaden 2026 än 2025 i Västerås.
Hur står sig Västerås mot övriga kommuner?
Med 65 000 kr i månadslön ligger Västerås på plats 52 av 290 kommuner räknat på nettolön. Du får 791 kr mer än riksgenomsnittet på 46 065 kr per månad.
Andra löner i Västerås
Om 65 000 kr lön efter skatt i Västerås
En månadslön på 65 000 kr i Västerås kommun ger 46 856 kr kvar efter skatt för en person under 66 år som inte betalar avgift till trosamfund. Skatten blir 18 144 kr per månad, vilket motsvarar en effektiv skattesats på 27,9 %, alltså lägre än kommunens skattesats på 31,53 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.
På ett år blir det 562 272 kr i nettolön och 217 728 kr i skatt. Skattesatsen i Västerås består av 20,36 % kommunalskatt, 10,88 % regionskatt och 0,29 % begravningsavgift.
Beräkningen använder Skatteverkets skattetabell 32 för 2026. Vill du räkna på en annan lön, ålder eller med avgift till trosamfund använder du skatteberäknaren. Den räknar på vilken lön som helst.
Vanliga frågor
Hur mycket är 65 000 kr efter skatt i Västerås?
En bruttolön på 65 000 kr i Västerås ger 46 856 kr i nettolön efter skatt, för en person under 66 år utan avgift till trosamfund. Västerås har en total skattesats på 31,53 % och Skatteverket använder skattetabell 32.
Hur mycket skatt betalar jag på 65 000 kr i Västerås?
Du betalar 18 144 kr i skatt per månad, alltså 217 728 kr per år. Det motsvarar en effektiv skattesats på 27,9 %, alltså lägre än kommunens 31,53 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.
Vad blir 65 000 kr efter skatt i Västerås om jag är medlem i Svenska kyrkan?
Då blir nettolönen 46 856 kr per månad, eftersom avgift till trosamfund tillkommer (i genomsnitt 0,96 % i Västerås). Skillnaden är 0 kr per månad, eller 0 kr per år.
Är Västerås en bra kommun skattemässigt vid 65 000 kr i lön?
Västerås ligger på plats 52 av 290 kommuner räknat på nettolön vid 65 000 kr. Riksgenomsnittet är 46 065 kr, så du får 791 kr mer än snittet. Högst nettolön ger Österåker med 48 358 kr.