90 000 kr lön efter skatt i Haninge

Med 90 000 kr i månadslön får du 58 856 kr kvar efter skatt i Haninge kommun 2026.

Nettolön per månad58 856 kr
Skatt per månad31 144 kr
Total skattesats31,57 %

90 000 kr efter skatt i Haninge

Nettolön per månad58 856 kr
Bruttolön90 000 kr
Preliminär skatt (skattetabell 32)31 144 kr
Effektiv skattesats34,6 %
Kvar efter skatt58 856 kr

Per år

Årslön (brutto)1 080 000 kr
Årslön (netto)706 272 kr
Skatt per år373 728 kr

Så är skatten i Haninge sammansatt

Kommunalskatt18,95 %
Regionskatt (landsting)12,33 %
Begravningsavgift0,29 %
Total skattesats31,57 %

Skattetabell 32 används för Haninge 2026. Beräkningen gäller en person under 66 år utan avgift till trosamfund, och tar hänsyn till grundavdrag och jobbskatteavdrag enligt Skatteverkets tabeller.

Med eller utan avgift till trosamfund

Utan avgift till trosamfund (31,57 %)58 856 kr
Med avgift till trosamfund (32,42 %, genomsnitt i Haninge)58 856 kr
Skillnad per månad0 kr

Är du medlem i Svenska kyrkan eller ett annat registrerat trossamfund får du cirka 0 kr mindre per månad, alltså 0 kr per år. Avgiften varierar mellan församlingarna i Haninge; se församlingarna i Haninge.

Jämfört med 2025

Nettolön per månad+705 kr(+8 460 kr per år)
Skattesats i Haninge−0,55 procentenheter

Med 90 000 kr i lön får du 705 kr mer kvar i månaden 2026 än 2025 i Haninge.

Hur står sig Haninge mot övriga kommuner?

Med 90 000 kr i månadslön ligger Haninge på plats 20 av 290 kommuner räknat på nettolön. Du får 1 186 kr mer än riksgenomsnittet 57 670 kr per månad.

Högst nettolön: Österåker61 108 kr
Riksgenomsnitt (290 kommuner)57 670 kr
Haninge58 856 kr
Lägst nettolön: Åsele55 853 kr
Skillnad högst–lägst5 255 kr per månad

Se 90 000 kr efter skatt i alla 290 kommuner →

Om 90 000 kr lön efter skatt i Haninge

En månadslön på 90 000 kr i Haninge kommun ger 58 856 kr kvar efter skatt för en person under 66 år som inte betalar avgift till trosamfund. Skatten blir 31 144 kr per månad, vilket motsvarar en effektiv skattesats på 34,6 %, alltså lägre än kommunens skattesats på 31,57 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.

På ett år blir det 706 272 kr i nettolön och 373 728 kr i skatt. Skattesatsen i Haninge består av 18,95 % kommunalskatt, 12,33 % regionskatt och 0,29 % begravningsavgift.

Beräkningen använder Skatteverkets skattetabell 32 för 2026. Vill du räkna på en annan lön, ålder eller med avgift till trosamfund använder du skatteberäknaren. Den räknar på vilken lön som helst.

Vanliga frågor

Hur mycket är 90 000 kr efter skatt i Haninge?

En bruttolön på 90 000 kr i Haninge ger 58 856 kr i nettolön efter skatt, för en person under 66 år utan avgift till trosamfund. Haninge har en total skattesats på 31,57 % och Skatteverket använder skattetabell 32.

Hur mycket skatt betalar jag på 90 000 kr i Haninge?

Du betalar 31 144 kr i skatt per månad, alltså 373 728 kr per år. Det motsvarar en effektiv skattesats på 34,6 %, alltså lägre än kommunens 31,57 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.

Vad blir 90 000 kr efter skatt i Haninge om jag är medlem i Svenska kyrkan?

Då blir nettolönen 58 856 kr per månad, eftersom avgift till trosamfund tillkommer (i genomsnitt 0,85 % i Haninge). Skillnaden är 0 kr per månad, eller 0 kr per år.

Är Haninge en bra kommun skattemässigt vid 90 000 kr i lön?

Haninge ligger på plats 20 av 290 kommuner räknat på nettolön vid 90 000 kr. Riksgenomsnittet är 57 670 kr, så du får 1 186 kr mer än snittet. Högst nettolön ger Österåker med 61 108 kr.