100 000 kr lön efter skatt i Höganäs

Med 100 000 kr i månadslön får du 64 506 kr kvar efter skatt i Höganäs kommun 2026.

Nettolön per månad64 506 kr
Skatt per månad35 494 kr
Total skattesats31,20 %

100 000 kr efter skatt i Höganäs

Nettolön per månad64 506 kr
Bruttolön100 000 kr
Preliminär skatt (skattetabell 31)35 494 kr
Effektiv skattesats35,5 %
Kvar efter skatt64 506 kr

Per år

Årslön (brutto)1 200 000 kr
Årslön (netto)774 072 kr
Skatt per år425 928 kr

Så är skatten i Höganäs sammansatt

Kommunalskatt19,73 %
Regionskatt (landsting)11,18 %
Begravningsavgift0,29 %
Total skattesats31,20 %

Skattetabell 31 används för Höganäs 2026. Beräkningen gäller en person under 66 år utan avgift till trosamfund, och tar hänsyn till grundavdrag och jobbskatteavdrag enligt Skatteverkets tabeller.

Med eller utan avgift till trosamfund

Utan avgift till trosamfund (31,20 %)64 506 kr
Med avgift till trosamfund (32,26 %, genomsnitt i Höganäs)63 656 kr
Skillnad per månad850 kr

Är du medlem i Svenska kyrkan eller ett annat registrerat trossamfund får du cirka 850 kr mindre per månad, alltså 10 200 kr per år. Avgiften varierar mellan församlingarna i Höganäs; se församlingarna i Höganäs.

Jämfört med 2025

Nettolön per månad+691 kr(+8 292 kr per år)
Skattesats i Höganäs±0,00 procentenheter

Med 100 000 kr i lön får du 691 kr mer kvar i månaden 2026 än 2025 i Höganäs.

Hur står sig Höganäs mot övriga kommuner?

Med 100 000 kr i månadslön ligger Höganäs på plats 10 av 290 kommuner räknat på nettolön. Du får 2 194 kr mer än riksgenomsnittet 62 312 kr per månad.

Högst nettolön: Österåker66 208 kr
Riksgenomsnitt (290 kommuner)62 312 kr
Höganäs64 506 kr
Lägst nettolön: Åsele60 253 kr
Skillnad högst–lägst5 955 kr per månad

Se 100 000 kr efter skatt i alla 290 kommuner →

Om 100 000 kr lön efter skatt i Höganäs

En månadslön på 100 000 kr i Höganäs kommun ger 64 506 kr kvar efter skatt för en person under 66 år som inte betalar avgift till trosamfund. Skatten blir 35 494 kr per månad, vilket motsvarar en effektiv skattesats på 35,5 %, alltså lägre än kommunens skattesats på 31,20 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.

På ett år blir det 774 072 kr i nettolön och 425 928 kr i skatt. Skattesatsen i Höganäs består av 19,73 % kommunalskatt, 11,18 % regionskatt och 0,29 % begravningsavgift.

Beräkningen använder Skatteverkets skattetabell 31 för 2026. Vill du räkna på en annan lön, ålder eller med avgift till trosamfund använder du skatteberäknaren. Den räknar på vilken lön som helst.

Vanliga frågor

Hur mycket är 100 000 kr efter skatt i Höganäs?

En bruttolön på 100 000 kr i Höganäs ger 64 506 kr i nettolön efter skatt, för en person under 66 år utan avgift till trosamfund. Höganäs har en total skattesats på 31,20 % och Skatteverket använder skattetabell 31.

Hur mycket skatt betalar jag på 100 000 kr i Höganäs?

Du betalar 35 494 kr i skatt per månad, alltså 425 928 kr per år. Det motsvarar en effektiv skattesats på 35,5 %, alltså lägre än kommunens 31,20 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.

Vad blir 100 000 kr efter skatt i Höganäs om jag är medlem i Svenska kyrkan?

Då blir nettolönen 63 656 kr per månad, eftersom avgift till trosamfund tillkommer (i genomsnitt 1,06 % i Höganäs). Skillnaden är 850 kr per månad, eller 10 200 kr per år.

Är Höganäs en bra kommun skattemässigt vid 100 000 kr i lön?

Höganäs ligger på plats 10 av 290 kommuner räknat på nettolön vid 100 000 kr. Riksgenomsnittet är 62 312 kr, så du får 2 194 kr mer än snittet. Högst nettolön ger Österåker med 66 208 kr.