75 000 kr lön efter skatt i Ljungby
Med 75 000 kr i månadslön får du 51 055 kr kvar efter skatt i Ljungby kommun 2026.
75 000 kr efter skatt i Ljungby
Per år
Så är skatten i Ljungby sammansatt
Skattetabell 33 används för Ljungby 2026. Beräkningen gäller en person under 66 år utan avgift till trosamfund, och tar hänsyn till grundavdrag och jobbskatteavdrag enligt Skatteverkets tabeller.
Med eller utan avgift till trosamfund
Är du medlem i Svenska kyrkan eller ett annat registrerat trossamfund får du cirka 1 201 kr mindre per månad, alltså 14 412 kr per år. Avgiften varierar mellan församlingarna i Ljungby; se församlingarna i Ljungby.
Jämfört med 2025
Med 75 000 kr i lön får du 718 kr mer kvar i månaden 2026 än 2025 i Ljungby.
Hur står sig Ljungby mot övriga kommuner?
Med 75 000 kr i månadslön ligger Ljungby på plats 88 av 290 kommuner räknat på nettolön. Du får 348 kr mer än riksgenomsnittet på 50 707 kr per månad.
Om 75 000 kr lön efter skatt i Ljungby
En månadslön på 75 000 kr i Ljungby kommun ger 51 055 kr kvar efter skatt för en person under 66 år som inte betalar avgift till trosamfund. Skatten blir 23 945 kr per månad, vilket motsvarar en effektiv skattesats på 31,9 %, alltså lägre än kommunens skattesats på 33,36 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.
På ett år blir det 612 660 kr i nettolön och 287 340 kr i skatt. Skattesatsen i Ljungby består av 21,07 % kommunalskatt, 12,00 % regionskatt och 0,29 % begravningsavgift.
Beräkningen använder Skatteverkets skattetabell 33 för 2026. Vill du räkna på en annan lön, ålder eller med avgift till trosamfund använder du skatteberäknaren. Den räknar på vilken lön som helst.
Vanliga frågor
Hur mycket är 75 000 kr efter skatt i Ljungby?
En bruttolön på 75 000 kr i Ljungby ger 51 055 kr i nettolön efter skatt, för en person under 66 år utan avgift till trosamfund. Ljungby har en total skattesats på 33,36 % och Skatteverket använder skattetabell 33.
Hur mycket skatt betalar jag på 75 000 kr i Ljungby?
Du betalar 23 945 kr i skatt per månad, alltså 287 340 kr per år. Det motsvarar en effektiv skattesats på 31,9 %, alltså lägre än kommunens 33,36 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.
Vad blir 75 000 kr efter skatt i Ljungby om jag är medlem i Svenska kyrkan?
Då blir nettolönen 49 854 kr per månad, eftersom avgift till trosamfund tillkommer (i genomsnitt 1,35 % i Ljungby). Skillnaden är 1 201 kr per månad, eller 14 412 kr per år.
Är Ljungby en bra kommun skattemässigt vid 75 000 kr i lön?
Ljungby ligger på plats 88 av 290 kommuner räknat på nettolön vid 75 000 kr. Riksgenomsnittet är 50 707 kr, så du får 348 kr mer än snittet. Högst nettolön ger Österåker med 53 458 kr.