100 000 kr lön efter skatt i Ljungby

Med 100 000 kr i månadslön får du 62 805 kr kvar efter skatt i Ljungby kommun 2026.

Nettolön per månad62 805 kr
Skatt per månad37 195 kr
Total skattesats33,36 %

100 000 kr efter skatt i Ljungby

Nettolön per månad62 805 kr
Bruttolön100 000 kr
Preliminär skatt (skattetabell 33)37 195 kr
Effektiv skattesats37,2 %
Kvar efter skatt62 805 kr

Per år

Årslön (brutto)1 200 000 kr
Årslön (netto)753 660 kr
Skatt per år446 340 kr

Så är skatten i Ljungby sammansatt

Kommunalskatt21,07 %
Regionskatt (landsting)12,00 %
Begravningsavgift0,29 %
Total skattesats33,36 %

Skattetabell 33 används för Ljungby 2026. Beräkningen gäller en person under 66 år utan avgift till trosamfund, och tar hänsyn till grundavdrag och jobbskatteavdrag enligt Skatteverkets tabeller.

Med eller utan avgift till trosamfund

Utan avgift till trosamfund (33,36 %)62 805 kr
Med avgift till trosamfund (34,71 %, genomsnitt i Ljungby)61 104 kr
Skillnad per månad1 701 kr

Är du medlem i Svenska kyrkan eller ett annat registrerat trossamfund får du cirka 1 701 kr mindre per månad, alltså 20 412 kr per år. Avgiften varierar mellan församlingarna i Ljungby; se församlingarna i Ljungby.

Jämfört med 2025

Nettolön per månad+718 kr(+8 616 kr per år)
Skattesats i Ljungby±0,00 procentenheter

Med 100 000 kr i lön får du 718 kr mer kvar i månaden 2026 än 2025 i Ljungby.

Hur står sig Ljungby mot övriga kommuner?

Med 100 000 kr i månadslön ligger Ljungby på plats 88 av 290 kommuner räknat på nettolön. Du får 493 kr mer än riksgenomsnittet 62 312 kr per månad.

Högst nettolön: Österåker66 208 kr
Riksgenomsnitt (290 kommuner)62 312 kr
Ljungby62 805 kr
Lägst nettolön: Åsele60 253 kr
Skillnad högst–lägst5 955 kr per månad

Se 100 000 kr efter skatt i alla 290 kommuner →

Om 100 000 kr lön efter skatt i Ljungby

En månadslön på 100 000 kr i Ljungby kommun ger 62 805 kr kvar efter skatt för en person under 66 år som inte betalar avgift till trosamfund. Skatten blir 37 195 kr per månad, vilket motsvarar en effektiv skattesats på 37,2 %, alltså lägre än kommunens skattesats på 33,36 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.

På ett år blir det 753 660 kr i nettolön och 446 340 kr i skatt. Skattesatsen i Ljungby består av 21,07 % kommunalskatt, 12,00 % regionskatt och 0,29 % begravningsavgift.

Beräkningen använder Skatteverkets skattetabell 33 för 2026. Vill du räkna på en annan lön, ålder eller med avgift till trosamfund använder du skatteberäknaren. Den räknar på vilken lön som helst.

Vanliga frågor

Hur mycket är 100 000 kr efter skatt i Ljungby?

En bruttolön på 100 000 kr i Ljungby ger 62 805 kr i nettolön efter skatt, för en person under 66 år utan avgift till trosamfund. Ljungby har en total skattesats på 33,36 % och Skatteverket använder skattetabell 33.

Hur mycket skatt betalar jag på 100 000 kr i Ljungby?

Du betalar 37 195 kr i skatt per månad, alltså 446 340 kr per år. Det motsvarar en effektiv skattesats på 37,2 %, alltså lägre än kommunens 33,36 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.

Vad blir 100 000 kr efter skatt i Ljungby om jag är medlem i Svenska kyrkan?

Då blir nettolönen 61 104 kr per månad, eftersom avgift till trosamfund tillkommer (i genomsnitt 1,35 % i Ljungby). Skillnaden är 1 701 kr per månad, eller 20 412 kr per år.

Är Ljungby en bra kommun skattemässigt vid 100 000 kr i lön?

Ljungby ligger på plats 88 av 290 kommuner räknat på nettolön vid 100 000 kr. Riksgenomsnittet är 62 312 kr, så du får 493 kr mer än snittet. Högst nettolön ger Österåker med 66 208 kr.