100 000 kr lön efter skatt i Österåker

Med 100 000 kr i månadslön får du 66 208 kr kvar efter skatt i Österåker kommun 2026.

Nettolön per månad66 208 kr
Skatt per månad33 792 kr
Total skattesats29,22 %

100 000 kr efter skatt i Österåker

Nettolön per månad66 208 kr
Bruttolön100 000 kr
Preliminär skatt (skattetabell 29)33 792 kr
Effektiv skattesats33,8 %
Kvar efter skatt66 208 kr

Per år

Årslön (brutto)1 200 000 kr
Årslön (netto)794 496 kr
Skatt per år405 504 kr

Så är skatten i Österåker sammansatt

Kommunalskatt16,60 %
Regionskatt (landsting)12,33 %
Begravningsavgift0,29 %
Total skattesats29,22 %

Skattetabell 29 används för Österåker 2026. Beräkningen gäller en person under 66 år utan avgift till trosamfund, och tar hänsyn till grundavdrag och jobbskatteavdrag enligt Skatteverkets tabeller.

Med eller utan avgift till trosamfund

Utan avgift till trosamfund (29,22 %)66 208 kr
Med avgift till trosamfund (29,96 %, genomsnitt i Österåker)65 357 kr
Skillnad per månad851 kr

Är du medlem i Svenska kyrkan eller ett annat registrerat trossamfund får du cirka 851 kr mindre per månad, alltså 10 212 kr per år. Avgiften varierar mellan församlingarna i Österåker; se församlingarna i Österåker.

Jämfört med 2025

Nettolön per månad+665 kr(+7 980 kr per år)
Skattesats i Österåker−0,05 procentenheter

Med 100 000 kr i lön får du 665 kr mer kvar i månaden 2026 än 2025 i Österåker.

Hur står sig Österåker mot övriga kommuner?

Med 100 000 kr i månadslön ligger Österåker på plats 1 av 290 kommuner räknat på nettolön. Du får 3 896 kr mer än riksgenomsnittet 62 312 kr per månad.

Högst nettolön: Österåker66 208 kr
Riksgenomsnitt (290 kommuner)62 312 kr
Österåker66 208 kr
Lägst nettolön: Åsele60 253 kr
Skillnad högst–lägst5 955 kr per månad

Se 100 000 kr efter skatt i alla 290 kommuner →

Om 100 000 kr lön efter skatt i Österåker

En månadslön på 100 000 kr i Österåker kommun ger 66 208 kr kvar efter skatt för en person under 66 år som inte betalar avgift till trosamfund. Skatten blir 33 792 kr per månad, vilket motsvarar en effektiv skattesats på 33,8 %, alltså lägre än kommunens skattesats på 29,22 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.

På ett år blir det 794 496 kr i nettolön och 405 504 kr i skatt. Skattesatsen i Österåker består av 16,60 % kommunalskatt, 12,33 % regionskatt och 0,29 % begravningsavgift.

Beräkningen använder Skatteverkets skattetabell 29 för 2026. Vill du räkna på en annan lön, ålder eller med avgift till trosamfund använder du skatteberäknaren. Den räknar på vilken lön som helst.

Vanliga frågor

Hur mycket är 100 000 kr efter skatt i Österåker?

En bruttolön på 100 000 kr i Österåker ger 66 208 kr i nettolön efter skatt, för en person under 66 år utan avgift till trosamfund. Österåker har en total skattesats på 29,22 % och Skatteverket använder skattetabell 29.

Hur mycket skatt betalar jag på 100 000 kr i Österåker?

Du betalar 33 792 kr i skatt per månad, alltså 405 504 kr per år. Det motsvarar en effektiv skattesats på 33,8 %, alltså lägre än kommunens 29,22 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.

Vad blir 100 000 kr efter skatt i Österåker om jag är medlem i Svenska kyrkan?

Då blir nettolönen 65 357 kr per månad, eftersom avgift till trosamfund tillkommer (i genomsnitt 0,74 % i Österåker). Skillnaden är 851 kr per månad, eller 10 212 kr per år.

Är Österåker en bra kommun skattemässigt vid 100 000 kr i lön?

Österåker ligger på plats 1 av 290 kommuner räknat på nettolön vid 100 000 kr. Riksgenomsnittet är 62 312 kr, så du får 3 896 kr mer än snittet. Högst nettolön ger Österåker med 66 208 kr.