80 000 kr lön efter skatt i Österåker

Med 80 000 kr i månadslön får du 56 008 kr kvar efter skatt i Österåker kommun 2026.

Nettolön per månad56 008 kr
Skatt per månad23 992 kr
Total skattesats29,22 %

80 000 kr efter skatt i Österåker

Nettolön per månad56 008 kr
Bruttolön80 000 kr
Preliminär skatt (skattetabell 29)23 992 kr
Effektiv skattesats30 %
Kvar efter skatt56 008 kr

Per år

Årslön (brutto)960 000 kr
Årslön (netto)672 096 kr
Skatt per år287 904 kr

Så är skatten i Österåker sammansatt

Kommunalskatt16,60 %
Regionskatt (landsting)12,33 %
Begravningsavgift0,29 %
Total skattesats29,22 %

Skattetabell 29 används för Österåker 2026. Beräkningen gäller en person under 66 år utan avgift till trosamfund, och tar hänsyn till grundavdrag och jobbskatteavdrag enligt Skatteverkets tabeller.

Med eller utan avgift till trosamfund

Utan avgift till trosamfund (29,22 %)56 008 kr
Med avgift till trosamfund (29,96 %, genomsnitt i Österåker)55 357 kr
Skillnad per månad651 kr

Är du medlem i Svenska kyrkan eller ett annat registrerat trossamfund får du cirka 651 kr mindre per månad, alltså 7 812 kr per år. Avgiften varierar mellan församlingarna i Österåker; se församlingarna i Österåker.

Jämfört med 2025

Nettolön per månad+665 kr(+7 980 kr per år)
Skattesats i Österåker−0,05 procentenheter

Med 80 000 kr i lön får du 665 kr mer kvar i månaden 2026 än 2025 i Österåker.

Hur står sig Österåker mot övriga kommuner?

Med 80 000 kr i månadslön ligger Österåker på plats 1 av 290 kommuner räknat på nettolön. Du får 2 980 kr mer än riksgenomsnittet 53 028 kr per månad.

Högst nettolön: Österåker56 008 kr
Riksgenomsnitt (290 kommuner)53 028 kr
Österåker56 008 kr
Lägst nettolön: Åsele51 453 kr
Skillnad högst–lägst4 555 kr per månad

Se 80 000 kr efter skatt i alla 290 kommuner →

Om 80 000 kr lön efter skatt i Österåker

En månadslön på 80 000 kr i Österåker kommun ger 56 008 kr kvar efter skatt för en person under 66 år som inte betalar avgift till trosamfund. Skatten blir 23 992 kr per månad, vilket motsvarar en effektiv skattesats på 30 %, alltså lägre än kommunens skattesats på 29,22 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.

På ett år blir det 672 096 kr i nettolön och 287 904 kr i skatt. Skattesatsen i Österåker består av 16,60 % kommunalskatt, 12,33 % regionskatt och 0,29 % begravningsavgift.

Beräkningen använder Skatteverkets skattetabell 29 för 2026. Vill du räkna på en annan lön, ålder eller med avgift till trosamfund använder du skatteberäknaren. Den räknar på vilken lön som helst.

Vanliga frågor

Hur mycket är 80 000 kr efter skatt i Österåker?

En bruttolön på 80 000 kr i Österåker ger 56 008 kr i nettolön efter skatt, för en person under 66 år utan avgift till trosamfund. Österåker har en total skattesats på 29,22 % och Skatteverket använder skattetabell 29.

Hur mycket skatt betalar jag på 80 000 kr i Österåker?

Du betalar 23 992 kr i skatt per månad, alltså 287 904 kr per år. Det motsvarar en effektiv skattesats på 30 %, alltså lägre än kommunens 29,22 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.

Vad blir 80 000 kr efter skatt i Österåker om jag är medlem i Svenska kyrkan?

Då blir nettolönen 55 357 kr per månad, eftersom avgift till trosamfund tillkommer (i genomsnitt 0,74 % i Österåker). Skillnaden är 651 kr per månad, eller 7 812 kr per år.

Är Österåker en bra kommun skattemässigt vid 80 000 kr i lön?

Österåker ligger på plats 1 av 290 kommuner räknat på nettolön vid 80 000 kr. Riksgenomsnittet är 53 028 kr, så du får 2 980 kr mer än snittet. Högst nettolön ger Österåker med 56 008 kr.