80 000 kr lön efter skatt i Upplands Väsby
Med 80 000 kr i månadslön får du 54 056 kr kvar efter skatt i Upplands Väsby kommun 2026.
80 000 kr efter skatt i Upplands Väsby
Per år
Så är skatten i Upplands Väsby sammansatt
Skattetabell 32 används för Upplands Väsby 2026. Beräkningen gäller en person under 66 år utan avgift till trosamfund, och tar hänsyn till grundavdrag och jobbskatteavdrag enligt Skatteverkets tabeller.
Med eller utan avgift till trosamfund
Är du medlem i Svenska kyrkan eller ett annat registrerat trossamfund får du cirka 651 kr mindre per månad, alltså 7 812 kr per år. Avgiften varierar mellan församlingarna i Upplands Väsby; se församlingarna i Upplands Väsby.
Jämfört med 2025
Med 80 000 kr i lön får du 705 kr mer kvar i månaden 2026 än 2025 i Upplands Väsby.
Hur står sig Upplands Väsby mot övriga kommuner?
Med 80 000 kr i månadslön ligger Upplands Väsby på plats 46 av 290 kommuner räknat på nettolön. Du får 1 028 kr mer än riksgenomsnittet på 53 028 kr per månad.
Om 80 000 kr lön efter skatt i Upplands Väsby
En månadslön på 80 000 kr i Upplands Väsby kommun ger 54 056 kr kvar efter skatt för en person under 66 år som inte betalar avgift till trosamfund. Skatten blir 25 944 kr per månad, vilket motsvarar en effektiv skattesats på 32,4 %, alltså lägre än kommunens skattesats på 32,04 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.
På ett år blir det 648 672 kr i nettolön och 311 328 kr i skatt. Skattesatsen i Upplands Väsby består av 19,42 % kommunalskatt, 12,33 % regionskatt och 0,29 % begravningsavgift.
Beräkningen använder Skatteverkets skattetabell 32 för 2026. Vill du räkna på en annan lön, ålder eller med avgift till trosamfund använder du skatteberäknaren. Den räknar på vilken lön som helst.
Vanliga frågor
Hur mycket är 80 000 kr efter skatt i Upplands Väsby?
En bruttolön på 80 000 kr i Upplands Väsby ger 54 056 kr i nettolön efter skatt, för en person under 66 år utan avgift till trosamfund. Upplands Väsby har en total skattesats på 32,04 % och Skatteverket använder skattetabell 32.
Hur mycket skatt betalar jag på 80 000 kr i Upplands Väsby?
Du betalar 25 944 kr i skatt per månad, alltså 311 328 kr per år. Det motsvarar en effektiv skattesats på 32,4 %, alltså lägre än kommunens 32,04 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.
Vad blir 80 000 kr efter skatt i Upplands Väsby om jag är medlem i Svenska kyrkan?
Då blir nettolönen 53 405 kr per månad, eftersom avgift till trosamfund tillkommer (i genomsnitt 0,86 % i Upplands Väsby). Skillnaden är 651 kr per månad, eller 7 812 kr per år.
Är Upplands Väsby en bra kommun skattemässigt vid 80 000 kr i lön?
Upplands Väsby ligger på plats 46 av 290 kommuner räknat på nettolön vid 80 000 kr. Riksgenomsnittet är 53 028 kr, så du får 1 028 kr mer än snittet. Högst nettolön ger Österåker med 56 008 kr.