70 000 kr lön efter skatt i Vellinge

Med 70 000 kr i månadslön får du 50 357 kr kvar efter skatt i Vellinge kommun 2026.

Nettolön per månad50 357 kr
Skatt per månad19 643 kr
Total skattesats29,97 %

70 000 kr efter skatt i Vellinge

Nettolön per månad50 357 kr
Bruttolön70 000 kr
Preliminär skatt (skattetabell 30)19 643 kr
Effektiv skattesats28,1 %
Kvar efter skatt50 357 kr

Per år

Årslön (brutto)840 000 kr
Årslön (netto)604 284 kr
Skatt per år235 716 kr

Så är skatten i Vellinge sammansatt

Kommunalskatt18,50 %
Regionskatt (landsting)11,18 %
Begravningsavgift0,29 %
Total skattesats29,97 %

Skattetabell 30 används för Vellinge 2026. Beräkningen gäller en person under 66 år utan avgift till trosamfund, och tar hänsyn till grundavdrag och jobbskatteavdrag enligt Skatteverkets tabeller.

Med eller utan avgift till trosamfund

Utan avgift till trosamfund (29,97 %)50 357 kr
Med avgift till trosamfund (30,90 %, genomsnitt i Vellinge)49 806 kr
Skillnad per månad551 kr

Är du medlem i Svenska kyrkan eller ett annat registrerat trossamfund får du cirka 551 kr mindre per månad, alltså 6 612 kr per år. Avgiften varierar mellan församlingarna i Vellinge; se församlingarna i Vellinge.

Jämfört med 2025

Nettolön per månad+678 kr(+8 136 kr per år)
Skattesats i Vellinge±0,00 procentenheter

Med 70 000 kr i lön får du 678 kr mer kvar i månaden 2026 än 2025 i Vellinge.

Hur står sig Vellinge mot övriga kommuner?

Med 70 000 kr i månadslön ligger Vellinge på plats 8 av 290 kommuner räknat på nettolön. Du får 1 971 kr mer än riksgenomsnittet 48 386 kr per månad.

Högst nettolön: Österåker50 908 kr
Riksgenomsnitt (290 kommuner)48 386 kr
Vellinge50 357 kr
Lägst nettolön: Åsele47 053 kr
Skillnad högst–lägst3 855 kr per månad

Se 70 000 kr efter skatt i alla 290 kommuner →

Om 70 000 kr lön efter skatt i Vellinge

En månadslön på 70 000 kr i Vellinge kommun ger 50 357 kr kvar efter skatt för en person under 66 år som inte betalar avgift till trosamfund. Skatten blir 19 643 kr per månad, vilket motsvarar en effektiv skattesats på 28,1 %, alltså lägre än kommunens skattesats på 29,97 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.

På ett år blir det 604 284 kr i nettolön och 235 716 kr i skatt. Skattesatsen i Vellinge består av 18,50 % kommunalskatt, 11,18 % regionskatt och 0,29 % begravningsavgift.

Beräkningen använder Skatteverkets skattetabell 30 för 2026. Vill du räkna på en annan lön, ålder eller med avgift till trosamfund använder du skatteberäknaren. Den räknar på vilken lön som helst.

Vanliga frågor

Hur mycket är 70 000 kr efter skatt i Vellinge?

En bruttolön på 70 000 kr i Vellinge ger 50 357 kr i nettolön efter skatt, för en person under 66 år utan avgift till trosamfund. Vellinge har en total skattesats på 29,97 % och Skatteverket använder skattetabell 30.

Hur mycket skatt betalar jag på 70 000 kr i Vellinge?

Du betalar 19 643 kr i skatt per månad, alltså 235 716 kr per år. Det motsvarar en effektiv skattesats på 28,1 %, alltså lägre än kommunens 29,97 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.

Vad blir 70 000 kr efter skatt i Vellinge om jag är medlem i Svenska kyrkan?

Då blir nettolönen 49 806 kr per månad, eftersom avgift till trosamfund tillkommer (i genomsnitt 0,93 % i Vellinge). Skillnaden är 551 kr per månad, eller 6 612 kr per år.

Är Vellinge en bra kommun skattemässigt vid 70 000 kr i lön?

Vellinge ligger på plats 8 av 290 kommuner räknat på nettolön vid 70 000 kr. Riksgenomsnittet är 48 386 kr, så du får 1 971 kr mer än snittet. Högst nettolön ger Österåker med 50 908 kr.