75 000 kr lön efter skatt i Vellinge
Med 75 000 kr i månadslön får du 52 857 kr kvar efter skatt i Vellinge kommun 2026.
75 000 kr efter skatt i Vellinge
Per år
Så är skatten i Vellinge sammansatt
Skattetabell 30 används för Vellinge 2026. Beräkningen gäller en person under 66 år utan avgift till trosamfund, och tar hänsyn till grundavdrag och jobbskatteavdrag enligt Skatteverkets tabeller.
Med eller utan avgift till trosamfund
Är du medlem i Svenska kyrkan eller ett annat registrerat trossamfund får du cirka 601 kr mindre per månad, alltså 7 212 kr per år. Avgiften varierar mellan församlingarna i Vellinge; se församlingarna i Vellinge.
Jämfört med 2025
Med 75 000 kr i lön får du 678 kr mer kvar i månaden 2026 än 2025 i Vellinge.
Hur står sig Vellinge mot övriga kommuner?
Med 75 000 kr i månadslön ligger Vellinge på plats 8 av 290 kommuner räknat på nettolön. Du får 2 150 kr mer än riksgenomsnittet på 50 707 kr per månad.
Om 75 000 kr lön efter skatt i Vellinge
En månadslön på 75 000 kr i Vellinge kommun ger 52 857 kr kvar efter skatt för en person under 66 år som inte betalar avgift till trosamfund. Skatten blir 22 143 kr per månad, vilket motsvarar en effektiv skattesats på 29,5 %, alltså lägre än kommunens skattesats på 29,97 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.
På ett år blir det 634 284 kr i nettolön och 265 716 kr i skatt. Skattesatsen i Vellinge består av 18,50 % kommunalskatt, 11,18 % regionskatt och 0,29 % begravningsavgift.
Beräkningen använder Skatteverkets skattetabell 30 för 2026. Vill du räkna på en annan lön, ålder eller med avgift till trosamfund använder du skatteberäknaren. Den räknar på vilken lön som helst.
Vanliga frågor
Hur mycket är 75 000 kr efter skatt i Vellinge?
En bruttolön på 75 000 kr i Vellinge ger 52 857 kr i nettolön efter skatt, för en person under 66 år utan avgift till trosamfund. Vellinge har en total skattesats på 29,97 % och Skatteverket använder skattetabell 30.
Hur mycket skatt betalar jag på 75 000 kr i Vellinge?
Du betalar 22 143 kr i skatt per månad, alltså 265 716 kr per år. Det motsvarar en effektiv skattesats på 29,5 %, alltså lägre än kommunens 29,97 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.
Vad blir 75 000 kr efter skatt i Vellinge om jag är medlem i Svenska kyrkan?
Då blir nettolönen 52 256 kr per månad, eftersom avgift till trosamfund tillkommer (i genomsnitt 0,93 % i Vellinge). Skillnaden är 601 kr per månad, eller 7 212 kr per år.
Är Vellinge en bra kommun skattemässigt vid 75 000 kr i lön?
Vellinge ligger på plats 8 av 290 kommuner räknat på nettolön vid 75 000 kr. Riksgenomsnittet är 50 707 kr, så du får 2 150 kr mer än snittet. Högst nettolön ger Österåker med 53 458 kr.