70 000 kr lön efter skatt i Ystad

Med 70 000 kr i månadslön får du 49 256 kr kvar efter skatt i Ystad kommun 2026.

Nettolön per månad49 256 kr
Skatt per månad20 744 kr
Total skattesats31,58 %

70 000 kr efter skatt i Ystad

Nettolön per månad49 256 kr
Bruttolön70 000 kr
Preliminär skatt (skattetabell 32)20 744 kr
Effektiv skattesats29,6 %
Kvar efter skatt49 256 kr

Per år

Årslön (brutto)840 000 kr
Årslön (netto)591 072 kr
Skatt per år248 928 kr

Så är skatten i Ystad sammansatt

Kommunalskatt20,11 %
Regionskatt (landsting)11,18 %
Begravningsavgift0,29 %
Total skattesats31,58 %

Skattetabell 32 används för Ystad 2026. Beräkningen gäller en person under 66 år utan avgift till trosamfund, och tar hänsyn till grundavdrag och jobbskatteavdrag enligt Skatteverkets tabeller.

Med eller utan avgift till trosamfund

Utan avgift till trosamfund (31,58 %)49 256 kr
Med avgift till trosamfund (32,83 %, genomsnitt i Ystad)48 705 kr
Skillnad per månad551 kr

Är du medlem i Svenska kyrkan eller ett annat registrerat trossamfund får du cirka 551 kr mindre per månad, alltså 6 612 kr per år. Avgiften varierar mellan församlingarna i Ystad; se församlingarna i Ystad.

Jämfört med 2025

Nettolön per månad+705 kr(+8 460 kr per år)
Skattesats i Ystad±0,00 procentenheter

Med 70 000 kr i lön får du 705 kr mer kvar i månaden 2026 än 2025 i Ystad.

Hur står sig Ystad mot övriga kommuner?

Med 70 000 kr i månadslön ligger Ystad på plats 54 av 290 kommuner räknat på nettolön. Du får 870 kr mer än riksgenomsnittet 48 386 kr per månad.

Högst nettolön: Österåker50 908 kr
Riksgenomsnitt (290 kommuner)48 386 kr
Ystad49 256 kr
Lägst nettolön: Åsele47 053 kr
Skillnad högst–lägst3 855 kr per månad

Se 70 000 kr efter skatt i alla 290 kommuner →

Om 70 000 kr lön efter skatt i Ystad

En månadslön på 70 000 kr i Ystad kommun ger 49 256 kr kvar efter skatt för en person under 66 år som inte betalar avgift till trosamfund. Skatten blir 20 744 kr per månad, vilket motsvarar en effektiv skattesats på 29,6 %, alltså lägre än kommunens skattesats på 31,58 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.

På ett år blir det 591 072 kr i nettolön och 248 928 kr i skatt. Skattesatsen i Ystad består av 20,11 % kommunalskatt, 11,18 % regionskatt och 0,29 % begravningsavgift.

Beräkningen använder Skatteverkets skattetabell 32 för 2026. Vill du räkna på en annan lön, ålder eller med avgift till trosamfund använder du skatteberäknaren. Den räknar på vilken lön som helst.

Vanliga frågor

Hur mycket är 70 000 kr efter skatt i Ystad?

En bruttolön på 70 000 kr i Ystad ger 49 256 kr i nettolön efter skatt, för en person under 66 år utan avgift till trosamfund. Ystad har en total skattesats på 31,58 % och Skatteverket använder skattetabell 32.

Hur mycket skatt betalar jag på 70 000 kr i Ystad?

Du betalar 20 744 kr i skatt per månad, alltså 248 928 kr per år. Det motsvarar en effektiv skattesats på 29,6 %, alltså lägre än kommunens 31,58 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.

Vad blir 70 000 kr efter skatt i Ystad om jag är medlem i Svenska kyrkan?

Då blir nettolönen 48 705 kr per månad, eftersom avgift till trosamfund tillkommer (i genomsnitt 1,25 % i Ystad). Skillnaden är 551 kr per månad, eller 6 612 kr per år.

Är Ystad en bra kommun skattemässigt vid 70 000 kr i lön?

Ystad ligger på plats 54 av 290 kommuner räknat på nettolön vid 70 000 kr. Riksgenomsnittet är 48 386 kr, så du får 870 kr mer än snittet. Högst nettolön ger Österåker med 50 908 kr.