80 000 kr lön efter skatt i Danderyd
Med 80 000 kr i månadslön får du 54 706 kr kvar efter skatt i Danderyd kommun 2026.
80 000 kr efter skatt i Danderyd
Per år
Så är skatten i Danderyd sammansatt
Skattetabell 31 används för Danderyd 2026. Beräkningen gäller en person under 66 år utan avgift till trosamfund, och tar hänsyn till grundavdrag och jobbskatteavdrag enligt Skatteverkets tabeller.
Med eller utan avgift till trosamfund
Är du medlem i Svenska kyrkan eller ett annat registrerat trossamfund får du cirka 650 kr mindre per månad, alltså 7 800 kr per år. Avgiften varierar mellan församlingarna i Danderyd; se församlingarna i Danderyd.
Jämfört med 2025
Med 80 000 kr i lön får du 691 kr mer kvar i månaden 2026 än 2025 i Danderyd.
Hur står sig Danderyd mot övriga kommuner?
Med 80 000 kr i månadslön ligger Danderyd på plats 9 av 290 kommuner räknat på nettolön. Du får 1 678 kr mer än riksgenomsnittet på 53 028 kr per månad.
Om 80 000 kr lön efter skatt i Danderyd
En månadslön på 80 000 kr i Danderyd kommun ger 54 706 kr kvar efter skatt för en person under 66 år som inte betalar avgift till trosamfund. Skatten blir 25 294 kr per månad, vilket motsvarar en effektiv skattesats på 31,6 %, alltså lägre än kommunens skattesats på 30,87 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.
På ett år blir det 656 472 kr i nettolön och 303 528 kr i skatt. Skattesatsen i Danderyd består av 18,25 % kommunalskatt, 12,33 % regionskatt och 0,29 % begravningsavgift.
Beräkningen använder Skatteverkets skattetabell 31 för 2026. Vill du räkna på en annan lön, ålder eller med avgift till trosamfund använder du skatteberäknaren. Den räknar på vilken lön som helst.
Vanliga frågor
Hur mycket är 80 000 kr efter skatt i Danderyd?
En bruttolön på 80 000 kr i Danderyd ger 54 706 kr i nettolön efter skatt, för en person under 66 år utan avgift till trosamfund. Danderyd har en total skattesats på 30,87 % och Skatteverket använder skattetabell 31.
Hur mycket skatt betalar jag på 80 000 kr i Danderyd?
Du betalar 25 294 kr i skatt per månad, alltså 303 528 kr per år. Det motsvarar en effektiv skattesats på 31,6 %, alltså lägre än kommunens 30,87 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.
Vad blir 80 000 kr efter skatt i Danderyd om jag är medlem i Svenska kyrkan?
Då blir nettolönen 54 056 kr per månad, eftersom avgift till trosamfund tillkommer (i genomsnitt 0,73 % i Danderyd). Skillnaden är 650 kr per månad, eller 7 800 kr per år.
Är Danderyd en bra kommun skattemässigt vid 80 000 kr i lön?
Danderyd ligger på plats 9 av 290 kommuner räknat på nettolön vid 80 000 kr. Riksgenomsnittet är 53 028 kr, så du får 1 678 kr mer än snittet. Högst nettolön ger Österåker med 56 008 kr.