65 000 kr lön efter skatt i Lomma
Med 65 000 kr i månadslön får du 47 356 kr kvar efter skatt i Lomma kommun 2026.
65 000 kr efter skatt i Lomma
Per år
Så är skatten i Lomma sammansatt
Skattetabell 31 används för Lomma 2026. Beräkningen gäller en person under 66 år utan avgift till trosamfund, och tar hänsyn till grundavdrag och jobbskatteavdrag enligt Skatteverkets tabeller.
Med eller utan avgift till trosamfund
Är du medlem i Svenska kyrkan eller ett annat registrerat trossamfund får du cirka 500 kr mindre per månad, alltså 6 000 kr per år. Avgiften varierar mellan församlingarna i Lomma; se församlingarna i Lomma.
Jämfört med 2025
Med 65 000 kr i lön får du 691 kr mer kvar i månaden 2026 än 2025 i Lomma.
Hur står sig Lomma mot övriga kommuner?
Med 65 000 kr i månadslön ligger Lomma på plats 11 av 290 kommuner räknat på nettolön. Du får 1 291 kr mer än riksgenomsnittet på 46 065 kr per månad.
Andra löner i Lomma
Om 65 000 kr lön efter skatt i Lomma
En månadslön på 65 000 kr i Lomma kommun ger 47 356 kr kvar efter skatt för en person under 66 år som inte betalar avgift till trosamfund. Skatten blir 17 644 kr per månad, vilket motsvarar en effektiv skattesats på 27,1 %, alltså lägre än kommunens skattesats på 31,01 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.
På ett år blir det 568 272 kr i nettolön och 211 728 kr i skatt. Skattesatsen i Lomma består av 19,54 % kommunalskatt, 11,18 % regionskatt och 0,29 % begravningsavgift.
Beräkningen använder Skatteverkets skattetabell 31 för 2026. Vill du räkna på en annan lön, ålder eller med avgift till trosamfund använder du skatteberäknaren. Den räknar på vilken lön som helst.
Vanliga frågor
Hur mycket är 65 000 kr efter skatt i Lomma?
En bruttolön på 65 000 kr i Lomma ger 47 356 kr i nettolön efter skatt, för en person under 66 år utan avgift till trosamfund. Lomma har en total skattesats på 31,01 % och Skatteverket använder skattetabell 31.
Hur mycket skatt betalar jag på 65 000 kr i Lomma?
Du betalar 17 644 kr i skatt per månad, alltså 211 728 kr per år. Det motsvarar en effektiv skattesats på 27,1 %, alltså lägre än kommunens 31,01 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.
Vad blir 65 000 kr efter skatt i Lomma om jag är medlem i Svenska kyrkan?
Då blir nettolönen 46 856 kr per månad, eftersom avgift till trosamfund tillkommer (i genomsnitt 0,95 % i Lomma). Skillnaden är 500 kr per månad, eller 6 000 kr per år.
Är Lomma en bra kommun skattemässigt vid 65 000 kr i lön?
Lomma ligger på plats 11 av 290 kommuner räknat på nettolön vid 65 000 kr. Riksgenomsnittet är 46 065 kr, så du får 1 291 kr mer än snittet. Högst nettolön ger Österåker med 48 358 kr.