70 000 kr lön efter skatt i Lomma

Med 70 000 kr i månadslön får du 49 806 kr kvar efter skatt i Lomma kommun 2026.

Nettolön per månad49 806 kr
Skatt per månad20 194 kr
Total skattesats31,01 %

70 000 kr efter skatt i Lomma

Nettolön per månad49 806 kr
Bruttolön70 000 kr
Preliminär skatt (skattetabell 31)20 194 kr
Effektiv skattesats28,8 %
Kvar efter skatt49 806 kr

Per år

Årslön (brutto)840 000 kr
Årslön (netto)597 672 kr
Skatt per år242 328 kr

Så är skatten i Lomma sammansatt

Kommunalskatt19,54 %
Regionskatt (landsting)11,18 %
Begravningsavgift0,29 %
Total skattesats31,01 %

Skattetabell 31 används för Lomma 2026. Beräkningen gäller en person under 66 år utan avgift till trosamfund, och tar hänsyn till grundavdrag och jobbskatteavdrag enligt Skatteverkets tabeller.

Med eller utan avgift till trosamfund

Utan avgift till trosamfund (31,01 %)49 806 kr
Med avgift till trosamfund (31,96 %, genomsnitt i Lomma)49 256 kr
Skillnad per månad550 kr

Är du medlem i Svenska kyrkan eller ett annat registrerat trossamfund får du cirka 550 kr mindre per månad, alltså 6 600 kr per år. Avgiften varierar mellan församlingarna i Lomma; se församlingarna i Lomma.

Jämfört med 2025

Nettolön per månad+691 kr(+8 292 kr per år)
Skattesats i Lomma−0,10 procentenheter

Med 70 000 kr i lön får du 691 kr mer kvar i månaden 2026 än 2025 i Lomma.

Hur står sig Lomma mot övriga kommuner?

Med 70 000 kr i månadslön ligger Lomma på plats 11 av 290 kommuner räknat på nettolön. Du får 1 420 kr mer än riksgenomsnittet 48 386 kr per månad.

Högst nettolön: Österåker50 908 kr
Riksgenomsnitt (290 kommuner)48 386 kr
Lomma49 806 kr
Lägst nettolön: Åsele47 053 kr
Skillnad högst–lägst3 855 kr per månad

Se 70 000 kr efter skatt i alla 290 kommuner →

Om 70 000 kr lön efter skatt i Lomma

En månadslön på 70 000 kr i Lomma kommun ger 49 806 kr kvar efter skatt för en person under 66 år som inte betalar avgift till trosamfund. Skatten blir 20 194 kr per månad, vilket motsvarar en effektiv skattesats på 28,8 %, alltså lägre än kommunens skattesats på 31,01 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.

På ett år blir det 597 672 kr i nettolön och 242 328 kr i skatt. Skattesatsen i Lomma består av 19,54 % kommunalskatt, 11,18 % regionskatt och 0,29 % begravningsavgift.

Beräkningen använder Skatteverkets skattetabell 31 för 2026. Vill du räkna på en annan lön, ålder eller med avgift till trosamfund använder du skatteberäknaren. Den räknar på vilken lön som helst.

Vanliga frågor

Hur mycket är 70 000 kr efter skatt i Lomma?

En bruttolön på 70 000 kr i Lomma ger 49 806 kr i nettolön efter skatt, för en person under 66 år utan avgift till trosamfund. Lomma har en total skattesats på 31,01 % och Skatteverket använder skattetabell 31.

Hur mycket skatt betalar jag på 70 000 kr i Lomma?

Du betalar 20 194 kr i skatt per månad, alltså 242 328 kr per år. Det motsvarar en effektiv skattesats på 28,8 %, alltså lägre än kommunens 31,01 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.

Vad blir 70 000 kr efter skatt i Lomma om jag är medlem i Svenska kyrkan?

Då blir nettolönen 49 256 kr per månad, eftersom avgift till trosamfund tillkommer (i genomsnitt 0,95 % i Lomma). Skillnaden är 550 kr per månad, eller 6 600 kr per år.

Är Lomma en bra kommun skattemässigt vid 70 000 kr i lön?

Lomma ligger på plats 11 av 290 kommuner räknat på nettolön vid 70 000 kr. Riksgenomsnittet är 48 386 kr, så du får 1 420 kr mer än snittet. Högst nettolön ger Österåker med 50 908 kr.