90 000 kr lön efter skatt i Lomma

Med 90 000 kr i månadslön får du 59 606 kr kvar efter skatt i Lomma kommun 2026.

Nettolön per månad59 606 kr
Skatt per månad30 394 kr
Total skattesats31,01 %

90 000 kr efter skatt i Lomma

Nettolön per månad59 606 kr
Bruttolön90 000 kr
Preliminär skatt (skattetabell 31)30 394 kr
Effektiv skattesats33,8 %
Kvar efter skatt59 606 kr

Per år

Årslön (brutto)1 080 000 kr
Årslön (netto)715 272 kr
Skatt per år364 728 kr

Så är skatten i Lomma sammansatt

Kommunalskatt19,54 %
Regionskatt (landsting)11,18 %
Begravningsavgift0,29 %
Total skattesats31,01 %

Skattetabell 31 används för Lomma 2026. Beräkningen gäller en person under 66 år utan avgift till trosamfund, och tar hänsyn till grundavdrag och jobbskatteavdrag enligt Skatteverkets tabeller.

Med eller utan avgift till trosamfund

Utan avgift till trosamfund (31,01 %)59 606 kr
Med avgift till trosamfund (31,96 %, genomsnitt i Lomma)58 856 kr
Skillnad per månad750 kr

Är du medlem i Svenska kyrkan eller ett annat registrerat trossamfund får du cirka 750 kr mindre per månad, alltså 9 000 kr per år. Avgiften varierar mellan församlingarna i Lomma; se församlingarna i Lomma.

Jämfört med 2025

Nettolön per månad+691 kr(+8 292 kr per år)
Skattesats i Lomma−0,10 procentenheter

Med 90 000 kr i lön får du 691 kr mer kvar i månaden 2026 än 2025 i Lomma.

Hur står sig Lomma mot övriga kommuner?

Med 90 000 kr i månadslön ligger Lomma på plats 11 av 290 kommuner räknat på nettolön. Du får 1 936 kr mer än riksgenomsnittet 57 670 kr per månad.

Högst nettolön: Österåker61 108 kr
Riksgenomsnitt (290 kommuner)57 670 kr
Lomma59 606 kr
Lägst nettolön: Åsele55 853 kr
Skillnad högst–lägst5 255 kr per månad

Se 90 000 kr efter skatt i alla 290 kommuner →

Om 90 000 kr lön efter skatt i Lomma

En månadslön på 90 000 kr i Lomma kommun ger 59 606 kr kvar efter skatt för en person under 66 år som inte betalar avgift till trosamfund. Skatten blir 30 394 kr per månad, vilket motsvarar en effektiv skattesats på 33,8 %, alltså lägre än kommunens skattesats på 31,01 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.

På ett år blir det 715 272 kr i nettolön och 364 728 kr i skatt. Skattesatsen i Lomma består av 19,54 % kommunalskatt, 11,18 % regionskatt och 0,29 % begravningsavgift.

Beräkningen använder Skatteverkets skattetabell 31 för 2026. Vill du räkna på en annan lön, ålder eller med avgift till trosamfund använder du skatteberäknaren. Den räknar på vilken lön som helst.

Vanliga frågor

Hur mycket är 90 000 kr efter skatt i Lomma?

En bruttolön på 90 000 kr i Lomma ger 59 606 kr i nettolön efter skatt, för en person under 66 år utan avgift till trosamfund. Lomma har en total skattesats på 31,01 % och Skatteverket använder skattetabell 31.

Hur mycket skatt betalar jag på 90 000 kr i Lomma?

Du betalar 30 394 kr i skatt per månad, alltså 364 728 kr per år. Det motsvarar en effektiv skattesats på 33,8 %, alltså lägre än kommunens 31,01 % eftersom grundavdrag och jobbskatteavdrag räknas av.

Vad blir 90 000 kr efter skatt i Lomma om jag är medlem i Svenska kyrkan?

Då blir nettolönen 58 856 kr per månad, eftersom avgift till trosamfund tillkommer (i genomsnitt 0,95 % i Lomma). Skillnaden är 750 kr per månad, eller 9 000 kr per år.

Är Lomma en bra kommun skattemässigt vid 90 000 kr i lön?

Lomma ligger på plats 11 av 290 kommuner räknat på nettolön vid 90 000 kr. Riksgenomsnittet är 57 670 kr, så du får 1 936 kr mer än snittet. Högst nettolön ger Österåker med 61 108 kr.